• Sklep
  • Odbierz prezent
Oświadczenie Fast Invest w sprawie decyzji KNF o wpisie na listę ostrzeżeń publicznych
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie argumenty przeciwko decyzji KNF o wpisie na listę ostrzeżeń publicznych przedstawiło Fast Invest
- jakie wątpliwości wiążą się z przedstawioną przez Fast Invest argumentacją

Firma Fast Invest, która w ubiegłym tygodniu trafiła na listę ostrzeżeń KNF wydała oświadczenie w tej sprawie, broniąc się przed zastrzeżeniami polskiego regulatora. Spółka twierdzi, że nie naruszyła prawa ani polskiego, ani unijnego, działa w sposób w pełni legalny, a jej model działalności nie podlega regulacjom KNF.

 

Oświadczenie Fast Invest

W odpowiedzi na decyzję KNF w sprawie wpisania Fast Invest na listę ostrzeżeń publicznych, przedsiębiorstwo opublikowało oświadczenie następującej treści:

 

OŚWIADCZENIE FAST INVEST LTD W ZAKRESIE DECYZJI KNF

W dniu 04.08.2017 r.Komisja Nadzoru Finansowego wpisała naszą firmę na listęostrzeżeń publicznych (Lista ostrzeżeń publicznych KNF) -https: //www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezu_publiczne. Zostało to zrobione bez uprzedniego powiadomienia i komunikacji z naszą firmą.

Chcielibyśmy podkreślić, że ani KNF, ani żadna inna instytucja w Polsce nigdy nie kontaktowała się z naszą firmą i nie otrzymaliśmy żadnych zapytań dotyczących działalności Fast Invest w Polsce.

Fast Invest Ltd nigdy nie naruszyła prawa polskiego, ani prawa UE. Nasz model biznesowy jest jasny i jak najbardziej legalny.

Opisując nasz model biznesowy, informujemy, iż nie działamy na takich samych zasadach jak platformy peer-to-peer, ponieważ wszystkie platformy P2P działają jako pośrednicy pomiędzy pożyczkodawcami (inwestorami) i pożyczkobiorcami (osobami, które potrzebują w tym momencie środków). W takiej sytuacji platforma (w modelu P2P) działa jak instytucja pożyczkowa, która w momencie udzielenia pożyczki od razu bierze odpowiedzialność za jakość kredytu, wypłacalność klienta i odpowiedzialność przed nadzorem instytucji finansowych.

W naszym modelu biznesowym, inwestor nie przyjmuje roli pożyczkodawcy, ponieważ wszystkie pożyczki są udzielone wcześniej przez inne instytucje pożyczkowe (które odpowiadają przed instytucjami nadzoru finansowego) w całej Europie. Inwestor przejmujemałą część praw do wierzytelności pożyczki.

W związku z powyższym nie podlegamy regulacjom KNF. Nasz model biznesowy nie odpowiada modelowi regulowanej przez KNF instytucji finansowej, platformy P2P ani innej działalności finansowej regulowanej przez KNF. Nasz model biznesowy nie jest nieznany w Unii Europejskiej. Istnieje wiele firm w Polsce i całej Europie mających taki sam model biznesowy. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie bezpieczeństwa klientów oraz dbamy o pełną transparentność.

Możemy zagwarantować, że inwestorzy nie ryzykują utraty pieniędzy podczas inwestowania na Fastinvest.com, ponieważ zgodnie z umową cesji wierzytelności posiadamy takie instrumenty jak Gwarancję Odkupu oraz Gwarancję Dotrzymania Umowy:

- Gwarancja Odkupu - firma zobowiązuje się odkupić inwestycję od klienta w każdym momencie. Oznacza to, że klient nie musi zamrażać swoich środków, jeśli zdecyduje się wycofać i anulować umowę w dowolnym momencie. W tym przypadku traci tylko odsetki, ale odzyskuje cały kapitał początkowy.

-  W przeciwieństwie do innych platform online zapewniamy prawdziwą Gwarancję Dotrzymania Umowy –jeśli w dowolnym momencie pożyczkobiorca spóźnia się z płatnością o co najmniej trzy dni, Spółka pokryje wszystkie opóźnione płatności, płacąc klientowi (inwestorowi) kwotę równą ratom. Dlatego klient nie musi martwić się o zdolność kredytową dłużnika i zdolność do spłaty kredytu. Ryzyko kredytowe jest dla firmy bardzo ważne, dlatego dajemy gwarancję inwestorowi i to my przejmujemy ryzyko.

Jeszcze raz chcemy przeprosić naszych klientów i inwestorów za bezpodstawneoskarżenie oraz za działanie KNF, które zostałopodjęte bez winy firmy. Prosimy pamiętać, że Fast Invest jest uczciwą i przejrzystą firmą. Jesteśmy gotowi do współpracy z KNF i innymi instytucjami rządowymi, którym możemy przedstawić całą potrzebnądokumentację.

Fast Invest to bardzo udany projekt międzynarodowy i nie mamy wątpliwości co do jego sukcesu. Zarząd i akcjonariusze Fast Invest są przekonani, że nasza firma będzie kontynuować działalność w Polsce i nie planujemy opuszczenia tego dobrze prosperującego rynku. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z zaufania, którym obdarowali nas do tej poryklienci i jesteśmy pewni, że nasz kapitał i Wasze zaufanie będą kluczowymi czynnikami pozwalającymi nam kontynuować nasz sukces w Polsce.

 

Departament KomunikacjiFast Invest Ltd

 

Wątpliwości co do argumentacji Fast Invest

Można sobie zadać pytanie: w jaki sposób spółka doszła do wniosku, że nie podlega regulacjom finansowym w Polsce? Takie wnioskowanie wydaje się szczególnie dziwne w sytuacji, gdy spółka swoich klientów nazywa „inwestorami” i przyjmuje od nich wkłady finansowe.

 

Wątpliwości może budzić również kwestia ryzyka, gdyż na swojej stronie internetowej firma nie informuje, by istniało jakiekolwiek ryzyko utraty środków. W sytuacji, w której stopa wolna od ryzyka w Polsce (na podstawie rentowności 10-letnich obligacji rządowych) w ostatnich miesiącach wynosiła 3-4%, nie ma możliwości, by klient detaliczny miał możliwość na osiągnięcie 13% rocznej stopy zwrotu bez ponoszenia ryzyka. Mało tego, roczne stopy zwrotu na poziomie 13% są nie do osiągnięcia nawet w przypadku obligacji korporacyjnych i komunalnych na rynku Catalyst.

 

Czy takie narzędzia mogą ochronić inwestorów? Trudno określić na ile te schematy mogłyby stanowić zabezpieczenie przed ryzykiem utraty środków. W sytuacji, w której spółka faktycznie brałaby na siebie całe ryzyko kredytowe, to zagrożenie bankructwem należałoby uznać za podwyższone. Zwłaszcza, że firma informuje, iż nie ma żadnych limitów dla wielkości inwestycji.

W sytuacji bankructwa, wierzyciele (tutaj klienci-inwestorzy) mogą jednak nie zostać zaspokojeni w pełni. Ich roszczenia mogą zostać spłacone jedynie częściowo albo wcale. Wszystko zależy od sytuacji finansowej bankrutującego podmiotu. Trudno mówić więc o tym, by gwarancje Fast Invest w stosunku do klientów miały gwarantować im 100% ochronę przed utratą kapitału, a tak właśnie należałoby rozumieć brak ryzyka. Warto również zwrócić uwagę, że nie ma w tym przypadku gwarancji ze strony instytucji państwa, takich jak np. gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk