• Odbierz prezent
Oszałamiający dolar! Frank wyhamował, euro odbiło, a funt zamarzł. Analiza walut

Jeżeli uważasz, że w okresie wakacyjnym na rynku walutowym Forex dzieje się niewiele to po minionym tygodniu powinieneś zmienić zdanie. Kurs dolara USD/PLN wzrósł o ponad 6 groszy. Frank do złotego utrzymuje tendencje wzrostową. Idealnie od poziomu wsparcia odbiło się euro EUR/PLN. Tylko kurs funta zastygł w bezruchu. Sprawdźmy jak prezentują się najważniejsze waluty w zestawieniu z polskim złotym.

Kurs dolara USD/PLN - takiego momentum nie było od dawna

Początek czerwca 2019 roku, kurs dolara wyłamuje formacje klina zwyżkującego. Taki scenariusz stanowił zapowiedź fali spadkowej i utrzymał się do ostatniego tygodnia czerwca. Dynamika spadków pozostawia wiele do życzenia. Udało się dotrzeć do zaledwie 3 złotych i 73 groszy. Marny wynik, biorąc pod uwagę target wynoszący 3.62. Początek lipca przyniósł odwrócenie, a co za tym idzie zanegowanie wcześniejszych sygnałów spadkowych. Kolejny tydzień, już chyba po raz 10-ty, powinien przynieść atak na okolice 3 złotych i 86 groszy. Czy tym razem okaże się skuteczny? Z pewnością inwestorzy, którzy obstawiali pozycje długie w czerwcu mogli uciec z rynku w związku z przeceną. To pod kątem siły trendu działa na korzyść fali wzrostowej. Daj znać w komentarzu czy według Ciebie kurs dolara ma szansę na osiągnięcie 3 złotych i 90 groszy.

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres dolara do złotego USD/PLN, interwał tygodniowy. Zaznaczono na czerwono została formacja klina zwyżkującego. Pozioma linia czerwono sygnalizuje moment zanegowania sygnałów spadkowych. Źródło: tradingview.com

Euro - zgodnie z planem wracamy do 4.30

Każdy z nas funkcjonuje na rynku z określonymi przekonaniami. Warto dorzucić jedno - kurs euro do złotego utrzymuje się w 10 groszowej tendencji bocznej, a jak magnez działa pułap 4 złotych i 30 groszy. 2 tygodnie temu pojawił się sygnał spadkowy. Shorty od poziomu 4.25 wydawały się nierealnym scenariuszem, biorąc pod uwagę tendencje, w której się znajdujemy. Trend wygrał z price action. Aktualny kurs euro do złotego - 4.2728.

Wykres euro do złotego EUR/PLN

Wykres euro do złotego EUR/PLN. Zaznaczona została tendencja boczna oraz formacja, która może zapowiadać umocnienie się euro względem złotego.

Frank straszy frankowiczów

Zgodnie z oczekiwaniami kurs franka CHF/PLN umacnia się. Osiągając pułap 3 złotych i 88 groszy znalazł się na najwyższym poziomie od 2 lat! Czy będzie rosnąć w nieskończoność? Każdy pamięta scenę z 15 stycznia 2015 roku. Taki scenariusz aktualnie jest wykluczony, ale to nie oznacza, że frank nie będzie rósł. Miniony tydzień przyniósł realizację zysków, co widoczne jest po górnym cieniu świecy tygodniowej. Końcówka lipca powinna przynieść retest poziomu 3 złotych i 86 groszy. Co ciekawe to przełamanie tego kursu na parze dolar do złotego stanowić będzie impuls do zakupów.

Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres franka CHF/PLN do złotego. Frankowicze mogą na chwilę odetchnąć. Kurs CHF/PLN nie utrzymał się powyżej 3 złotych i 88 groszy.

Kurs funta GBP/PLN bez wiary w nowego premiera Wielkiej Brytanii

Theresa May rezygnację z urzędu złożyła w … maju. O ironio. Jej miejsce zajął brytyjski historyk i polityk Alexander Boris de Pfeffel Johnson. Jak widać po wykresie brytyjskiej waluty, nie jest to decyzja, która przez inwestorów przyjęta została z entuzjazmem. Jedyne czego nie zabrakło to zmienności. W tygodniu kurs funta do złotego GBP/PLN zmieniał się nawet o 7 groszy! Od strony technicznej sytuacja funta jest klarowana. Jesteśmy w tendencji spadkowej, a najbliższe wsparcie dla brytyjskiej waluty wynosi 4 złote i 70 groszy. Czy uda się je przełamać? Przekonamy się już niedługo.

Wykres funta do złotego GBP/PLN

Wykres funta do złotego GBP/PLN  na interwale tygodniowym. Na czerwono zaznaczone zostały istotne poziomy cenowe.

Chcesz więcej analiz? Weź udział w cotygodniowym spotkaniu analitycznym. Start w każdy poniedziałek o 8:30! 


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk