• Odbierz prezent
Ostrożność amerykańskich władz monetarnych. Dobra passa dla posiadaczy akcji, kurs dolara (USD) słabnie, rentowność bez zmian
fot. freepik.com

Wrześniowe posiedzenie rezerwy federalnej potwierdziło ostrożność amerykańskich władz monetarnych w myśleniu normalizacji polityki pieniężnej. Okoliczności rynkowe i makroekonomiczne powodowały, że jakichkolwiek bardziej stanowczych deklaracji, a tym bardziej decyzji, trudno było się spodziewać już obecnie.

Jednak pewna doza niepewności była wśród inwestorów wyczuwalna

Wszystko przebiegło po myśli giełdowych byków, z jednym małym wyjątkiem. Fed poinformował, że zmniejszenie skali skupu aktywów może być wkrótce uzasadnione, jednak nie przybliżył terminu, w jakim decyzja w tej sprawie mogłaby zostać podjęta, przypominając jednocześnie warunki od których uzależnia normalizację swej polityki. Do realizacji głównych z nich, czyli osiągnięcia stanu pełnego zatrudnienia oraz długookresowej średniej inflacji lekko przekraczającej 2 proc., droga jeszcze daleka. Wspomnianym wyjątkiem w gołębim przesłaniu, było przesunięcie oczekiwań członków komitetu otwartego rynku co do przyszłej ścieżki zmian stóp procentowych w kierunku nieco bardziej jastrzębim, w porównaniu do poprzedniego posiedzenia. Obecnie 9 spośród 18 przedstawicieli Fed przewiduje rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp w przyszłym roku, oczekując czterech tego typu decyzji.

 Jest to pewna wskazówka, ale należy pamiętać, że te oczekiwania mogą się zmieniać,

niekoniecznie w kierunku zacieśniania polityki monetarnej. Jednocześnie Fed z 7 do 5,9 proc. obniżył prognozę PKB na ten rok, zaś na przyszły podwyższył ją z 3,3 do 3,8 proc. W obecnym roku stopa bezrobocia ma wynieść 4,8 proc. (poprzednia prognoza zakładała 4,5 proc.), a w przyszłym 3,8 proc. Wydaje się, że jeśli prognozy makroekonomiczne, a w szczególności dotyczące stopy bezrobocia, nie ulegną poprawie, to oczekiwanie czterech podwyżek stóp procentowych jest raczej na wyrost.

Niemniej jednak podjęcie w tym roku decyzji o rozpoczęciu redukcji programu skupu aktywów

jest wciąż bardzo prawdopodobne i oczekiwanie na ten moment może lekko negatywnie wpływać na nastroje na giełdach, ale raczej pod koniec roku. Pierwsze reakcje rynków finansowych na efekty środowego posiedzenia Fed wskazują na przedłużenie dobrej dla posiadaczy akcji passy. Główne indeksy na Wall Street kończyły środę zwyżkami po około 1 proc., redukując nieco wcześniejszy optymizm. Dolar osłabił się, a rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych nie uległa większym zmianom, trzymając się nieco powyżej 1,3 proc., czyli poziomu wokół którego oscyluje od trzech tygodni.


Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk