• Odbierz prezent
sesja gpw

Warszawska giełda ma za sobą najgorszą sesję w tym roku. Indeks WIG, po tym jak we wtorek ustanowił swoje historyczne maksima, zniżkuje 2 dzień z rzędu, tracąc dziś aż 1,15%.

 

Giełdę w dół bardzo mocno ciągnęły dziś większe spółki. Indeks WIG20 zakończył sesję 1,23% poniżej wczorajszego poziomu zamknięcia. Duże znaczenie miał tutaj spadek akcji PKN Orlen o 5,26% w związku z rozczarowującymi wynikami za IV kwartał, które wczoraj podała spółka. PKN Orlen to druga największa spółka wśród blue chipów. Większy udział w indeksie WIG20 ma jedynie PKB BP, które dziś było trzecią najsłabszą spółką w indeksie, tracąc 2,44%

Mocno traciły również średnie spółki – indeks mWIG40 poszedł w dół o 1,22%. Na tle dużych i średnich podmiotów lepiej wypadły te najmniejsze, które zaliczyły spadki mniejszych rozmiarów. Indeks sWIG80 stracił dziś tylko 0,37%.

 

W przekroju sektorowym, najsłabiej spisywały się dziś spółki paliwowe i chemiczne. WIG-PALIWA stracił aż 3,53%, a WIG-CHEMIA 3,12%. Na plusie mieliśmy tylko 3 z 14 indeksów sektorowych, a najlepszy WIG-SPOZYW urósł o 0,93%.

Pod kreską sesję zakończyły aż 182 spółki (42%), a 126 (29%) odnotowało wzrosty.

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk