Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,06%
USD / PLN4,00+0,18%
CHF / PLN4,43+0,06%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dobry czas dla kursu polskiego złotego (PLN) -umocnienie naszej waluty

Millennium analizy i komentarze | 15:20 06 wrzesień 2021
Dobry czas dla kursu polskiego złotego (PLN) -umocnienie naszej waluty
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Złoty, który ostatnie dni zaliczył do bardzo udanych już na starcie nowego tygodnia napotyka na trudności w dalszej aprecjacji. Źródłem ostrożności są bowiem wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego, w których przypomniane są – budowane miedzy innymi na początku tego roku - stwierdzenia o niekorzystności aprecjacji złotego dla gospodarki.

Ten tydzień zaś z uwagi na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (środa)

i prawdopodobną konferencję prezesa NBP (piątek?) miał rzucić więcej światła na perspektywy polityki monetarnej po niedawnym odczycie wyższej od oczekiwań inflacji. Opublikowane dziś dość wstrzemięźliwe w temacie normalizacji polityki pieniężnej wypowiedzi A.Glapińskiego obok bliskości bariery technicznej w notowaniach EUR/PLN (4,50) powinny wyraźnie ograniczać presję na umocnienie polskiej waluty w najbliższych dniach. Uzupełnieniem wydarzeń będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, gdzie głosy jastrzębi są nieliczne oraz wystąpienia przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej (skoncentrowane głównie w czwartek). Kalendarium publikacji makroekonomicznych ze świata jest natomiast ubogie. Podsumowując uważamy, iż kurs EUR/PLN będzie w tym tygodniu bronił okolic 4,51, co może być utrudnione zważywszy na możliwy wciąż łagodny ton przedstawicieli RPP. 

W tym tygodniu posiedzenie RPP po odczycie inflacji najwyższym od 20 lat

W tym tygodniu odbędzie się decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Wbrew wcześniejszym deklaracjom najprawdopodobniej zostanie utrzymana pandemiczna organizacja spotkania, tj. jednodniowa debata w środę wraz z piątkową wideokonferencją prezesa Narodowego Banku Polskiego. Na początku tego tygodnia Polska Agencja Prasowa opublikowała wywiad, w którym A.Glapiński utrzymał gołębią wymowę dotyczącą perspektyw polityki pieniężnej, pomimo ubiegłotygodniowego odczytu inflacji CPI, która w sierpniu wyniosła 5,4% r/r i była najwyższa od 20 lat.

W tym względzie wywiad nie dostarczył naszym zdaniem nowych informacji dotyczących perspektyw polityki monetarnej, stanowi jedynie dowód trwałości łagodnego nastawienia szefa polskiego banku centralnego. Zaprezentowane warunki prezesa rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej naszym zdaniem będą spełnione późną jesienią tego roku. Spodziewamy się, że kolejne fale pandemii nie spowodują już znaczących zaburzeń dla gospodarki jako całości, a w warunkach ciasnego rynku pracy i rosnących wynagrodzeń presja popytowa będzie narastała w średnim okresie utrzymując inflację ponad celem inflacyjnym. Powinna to potwierdzić projekcja listopadowa. Do tego czasu nie dojdzie to zmian stóp procentowych NBP.

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego bez niespodzianek

Reklama

W czwartek o godz. 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą polityki pieniężnej w strefie euro. Nie spodziewamy się nowości w narracji większości członków Rady Prezesów, którzy optują za obecną parametryzacją ultra-akomodacyjnej polityki pieniężnej. Wsparciem tej retoryki najpewniej będzie uaktualnienie projekcji makroekonomicznej, która powinna wskazywać na spadek inflacji w średnim okresie i dalsze stopniowe odrabianie strat wywołanych pandemią. Najciekawszym punktem będą oczekiwania dotyczące awaryjnego programu skupu aktywów (PEPP), w szczególności ewentualne sygnały jego przedłużenia poza marzec 2022 r.

Najnowsze wypowiedzi prezesa NBP wskazują, iż pomimo rosnącej presji inflacyjnej w Polsce Rada Polityki Pieniężnej będzie chciała utrzymać łagodną narrację podczas wrześniowego posiedzenia, czym prawdopodobnie nawiąże bardziej do działań Europejskiego Banku Centralnego aniżeli innych banków centralnych regionu.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

kurs juana chińskiego do złotego jaki jest kurs korony czeskiej do złotego kurs euro do złotego wykres średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia euro do złotego kurs kurs złotego w stosunku do euro kurs złotego do euro wykres kurs euro do złotego nbp średni kurs złotego w stosunku do euro kurs forinta węgierskiego do złotego kurs złotego do korony szwedzkiej kurs rubla rosyjskiego do złotego kurs złotego nbp kurs lari do złotego kurs złotego prognozy kurs złotego w chorwacji kurs lewa do złotego kurs korony islandzkiej do złotego kurs rubla do złotego nbp kurs złotego w niemczech kurs leja rumuńskiego do złotego kurs chorwackiej kuny do złotego kurs jena do złotego kurs liry do złotego kurs korony duńskiej do złotego kurs hrywny ukraińskiej do złotego kurs marki niemieckiej do złotego kurs lewa bułgarskiego do złotego kurs dolara względem złotego kurs złotego w czechachkurs hrywny do złotego kantor kurs korony szweckiej do złotego kurs dolara do złotego prognozy kurs lei do złotego kurs złotego we lwowie kurs dolara do złotego wykres średni kurs złotego kurs rupii indyjskiej do złotego kurs złotego do rubla białoruskiego kurs złotego do rubla rosyjskiego kurs korony norweskiej do złotego aktualny kurs hrywny do złotego kurs złotego euro kurs randa do złotego kurs waluty ukraińskiej do złotego aktualny kurs rubla do złotego sztywny kurs złotego do dolara średni kurs złotego nbp kurs złotego bankier kurs walutowy złotego kurs złotego wobec euro wzrósł po ogłoszeniu wyroku tsue kurs szekla do złotego nbp
Reklama

Czytaj dalej