• Odbierz prezent
spółki dywidendowe gpw
Z artykułu dowiesz się:

- Na sywidendę jakiej spółki można zapisać się jeszcze w tym tygodniu

W jednym z ostatnich tygodni sezonu dywidendowego inwestorzy długoterminowi mają jeszcze szansę na załapanie się na dywidendę spółki Ambra. Sprawdźmy jak atrakcyjną opcją może być ta spółka z perspektywy inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Coraz bardziej widoczny jest zbliżający się koniec sezonu dywidendowego. W tym roku pozostało już bardzo niewiele okazji do zapisania się (zakupu akcji z prawem do dywidendy) na dywidendy spółek notowanych na głównym parkiecie GPW lub na NewConnect. Jedną z nich mamy w tym tygodniu – ostatni dzień z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy spółki Ambra za 2016 rok wypada w najbliższy czwartek (19 października). Sama dywidenda zostanie wypłacona we wtorek 7 listopada.

 

Ambra to lider rynku win w Polsce i czołowy producent, importer i dystrybutor wun w Europie Środkowej i Wschodniej. W gronie jej marek znajdziemy m.in. CIN&CIN, Dorato, El Sol, Fresco,  Piccolo czy Cydr Lubelski. Spółka rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku (jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), a w 1994 roku została przekształcona w spółkę akcyjną. W tym samym roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę z Kram na Ambra. Na GWP spółka zadebiutowała w 2005 roku.

 

Stopa dywidendy

W tym tygodniu mamy możliwość wyboru tylko jedną spółkę dywidendową, więc nie mamy możliwości zestawienia wysokości stopy dywidenda. Sama Ambra wygląda jednak pod tym względem dość atrakcyjnie – stopa dywidendy na poziomie 5,26% (liczona w stosunku do dzisiejszej ceny otwarcia – 11,40 PLN) to jedna z bardziej atrakcyjnych stóp zwrotu ze spółek dywidendowych w ostatnich tygodniach. Każdy inwestor, który najpóźniej w czwartek kupi akcje Ambry, otrzyma 60 groszy dywidendy na jedną akcję.

 

Historia dywidend

Od czasu debiutu na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ambra tylko raz nie wypłaciła dywidendy – było to w przypadku zysku za rok 2007. Historia dywidend w kolejnych latach wygląda bardzo korzystnie. Od dywidendy za 2008 rok wysokość dywidendy na jedną akcję systematycznie rośnie – tylko w przypadku tej za 2011 rok nie odnotowano wzrostu (utrzymanie dywidendy na poziomie 0,40 PLN na akcję). W kolejnych latach wartość ta również może rosnąć, gdyż polityka dywidendowa spółki zakłada rosnącą wartość bezwzględną wypłacanej dywidendy, a stabilne wyniki i spadające zadłużenie mają umożliwić jej realizację (jak informowała spółka podczas jednego z czatów inwestorskich).

 

Sytuacja fundamentalna i techniczna

Przy ocenie sytuacji fundamentalnej spółek dywidendowych zwykle przytaczam aktualne rekomendacje domów maklerskich. W przypadku Ambry mamy tylko jedną taką rekomendację i nie jest ona ‘najwyższej świeżości’. Ostatnią rekomendację dla spółki wydał Dom Maklerski BZ BWK 18 stycznia bieżącego roku. Wycena jest więc aktualna jeszcze tylko 2 miesiące. Na początku roku analitycy DM BZ WBK rekomendowali kupno akcji Ambry, gdy cena za akcję wynosiła 8,19 PLN. Cena docelowa została ustalona na poziomie 12,50 PLN, co oznacza, że w stosunku do ceny z dzisiejszego otwarcia mamy jeszcze potencjał wzrostu o około 9,65%. Zakładając osiągnięcie ceny docelowej w perspektywie założonej w rekomendacji (12 miesięcy) i zysk z dywidendy, potencjał inwestycji w Ambra to obecnie prawie 15% stopy zwrotu w okresie 2 miesięcy.

 

Sytuacja techniczna notowań akcji Ambry jest dość dobra, choć cena akcji jest obecnie niższa od historycznych szczytów, na co największy wpływ miał spadek cen w czasie kryzysu finansowego. Od 2009 roku obserwujemy jednak trend wzrostowy, który wyniósł cenę jednej akcji Ambry z niespełna 80 groszy do około 11,50 PLN. Ten poziom od przełomu maja/czerwca stanowi silny opór dla ceny i przez ostatnie 4,5 miesiąca obserwujemy konsolidację w wąskim przedziale. Jeśli jednak cena przebije poziom 11,50 PLN, to możliwa będzie kontynuacja impulsu wzrostowego.

Za negatywny czynnik w perspektywie średnioterminowej możemy uznać cykliczność notowań Ambry. Od początku hossy obserwowaliśmy trzy dynamiczne impulsy wzrostowe (włącznie z obecnym), trwające 1-1,5 roku, po których następowały dwuletnie korekty. Obecny impuls trwa już ponad rok i przy utrzymaniu cykliczności, wkrótce może się pojawić średnioterminowa korekta/konsolidacja.

 

Podsumowanie

Ambra, z perspektywy długoterminowych inwestorów dywidendowych, może wydawać się łakomym kąskiem. Na jej korzyść przemawia atrakcyjna stopa dywidendy i potencjał wzrostu ceny akcji. Jednym z największych Ambry, jako spółki dywidendowej, jest perspektywa coraz wyższej nominalnej dywidendy, co nawet przy możliwości wystąpienia średnioterminowej korekty notowań, daje bardzo dobre perspektywy długoterminowe i stanowi silny argument przy uwzględnianiu jej w budowie portfela dywidendowego.

 

Inwestowanie w spółki dywidendowe jest domeną inwestorów długoterminowych. Dowiedz się jakie są zalety takiego modelu inwestycyjnego i dla kogo jest on odpowiedni, czytając artykuł Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk