• Odbierz prezent
spółki dywidendowe gpw

W tym tygodniu inwestorzy długoterminowi mają okazję do załapania się na dywidendy dwóch spółek z warszawskiej giełdy. ABC Data i PGS Software zamierzają w tym miesiącu wypłacić zaliczki na rzecz dywidendy za rok 2017. Sprawdźmy jak atrakcyjną opcją mogą być te spółki z perspektywy inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatni dzień z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • ABC Data – 6 grudnia (15 grudnia)
  • PGS Software – 7 grudnia (20 grudnia)

 

ABC Data jest jednym z liderów rynku dystrybucji IT i czołowym graczem w Europie Środkowej. Działa bezpośrednio na obszarze Polski, Republiki Czeskiej, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier i Rumunii. Posiada jedną z największych w regionie ofertę ponad 180 tys. produktów, przeszło 1 000 renomowanych marek. Spółka notowana jest na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych od 2010 roku.

PGS Software to spółka informatyczna, oferująca usługi z dziedziny tworzenia oprogramowania oraz outsourcingu IT. Jej klientami są głównie zagraniczne przedsiębiorstwa, przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, krajów skandynawskich oraz Niemiec. W latach 2008-2016 spółka notowana była na rynku NewConnect, po czym przeniosła się na główny parkiet GPW.

 

Stopa dywidendy

ABC Data wypłaca zaliczkę na poczet dywidendy za 2017 rok w wysokości 8 groszy na jedną akcję. Przy cenie akcji z dzisiejszego otwarcia sesji (2,17 PLN) daje to stopę dywidendy na poziomie 3,69%. Z kolei PGS Software wypłaci w formie zaliczki 14 groszy na jedną akcję, co dla ceny z dzisiejszego otwarcia (14,35 PLN) daje stopę na poziomie 0,98%. Szczególnie atrakcyjna wydaje się zaliczka oferowana przez ABC Data, przy czym należy mieć na uwadze to, że pełna stopa dywidendy będzie wyższa (ale na ten moment trudna do oszacowania), gdy uwzględnimy całość dywidendy za 2017 rok.

 

Historia dywidend

Spółka ABC Data wypłacała dywidendy regularnie za lata 2011-2015. Wartość dywidendy systematycznie rosła z 16 groszy do 39 groszy na akcję. Decyzja o niewypłacaniu dywidendy za 2016 rok mogła wzbudzić nieco wątpliwości, ale chęć wypłaty zaliczki na poczet dywidendy za 2017 rok pokazuje, że inwestorzy mogą liczyć na dalsze zyski z dywidend.

PSG Software wypłaca dywidendy regularnie od podziału zysku za 2009 rok. Od zysku za 2013 rok część dywidendy wypłacana jest w formie zaliczki. W przypadku dywidend za lata 2009-2016 obserwowaliśmy systematyczny wzrost wartości dywidendy przypadającej na jedną akcję – z 4 groszy do 52 groszy. Warto odnotować, że zaliczka na poczet dywidendy za 2017 rok jest wyższa od tej z ubiegłego roku (12 groszy), co pozwala nam liczyć na to, że tendencja rosnących dywidend zostanie utrzymana i ostatecznie stopa dywidendy na jedną akcję PGS software za 2017 rok będzie dość atrakcyjna.

 

Sytuacja fundamentalna i techniczna

Dla spółki ABC Data mamy jedną aktualną rekomendacją:

  • DM BZ WBK – Kupuj z ceną docelową 2,35 PLN (data wydania rekomendacji:14 listopada)

Rekomendacja DM BZ WBK jest bardzo aktualna i zakłada, że w perspektywie niespełna 12 miesięcy akcje ABC Data dadzą zarobić ok. 8,3%. W połączeniu z zyskiem z dywidendy daje nam to potencjalny zysk na poziomie kilkunastu lub nawet ponad dwudziestu procent (w zależności od wielkości całej dywidendy).

Z perspektywy technicznej warto przy tym zwrócić uwagę na opór przy cenie 2,25 PLN, który może wstrzymywać cenę przed dalszym ruchem w górę, ale jego przebicie dałoby wyraźny sygnał kontynuacji trendu wzrostowego.

 

Dla spółki PGS Software również mamy jedną ‘świeżą’ rekomendację:

  • East Value Research – Akumuluj z ceną docelową 15,80 PLN (data wydania rekomendacji: 29 listopada)

Rekomendacja East Value Research zakłada wzrost ceny o 10,1% w porównaniu z dzisiejszym otwarciem. Tak więc również w tym przypadku po uwzględnieniu zysku z dywidendy, będziemy mogli liczyć na roczny zysk w granicach kilkunastu procent.

Sytuacja techniczna spółki jest podobna jak w przypadku ABC Data, z tym, że notowania PGS Software od połowy 2016 konsolidują w zakresie od 11 do 15 złotych. Trwałe wybicie z tej konsolidacji mogłoby być sygnałem powrotu do wcześniejszego trendu wzrostowego.

 

Podsumowanie analizy

Obie spółki, na których dywidendy (zaliczkowe) można zapisać się w tym tygodniu, prezentują się bardzo ciekawie. Obie mają dobrą historię dywidend z rosnącą tendencją wypłat. Zarówno dla ABC Data i PGS software rekomendacje domów maklerskich wskazują na potencjał do wzrostu. Sytuacja techniczna, z racji istotnych poziomów oporu, nie jest jednoznaczna, ale raczej pro-wzrostowa. Obie spółki w perspektywie roku mogą dać zarobić po kilkanaście procent, z czego istotną część zysku powinna stanowić sama dywidenda. Z tego względu wydają się warte rozważenia w kontekście budowy portfela dywidendowego.

 

Inwestowanie w spółki dywidendowe jest domeną inwestorów długoterminowych. Dowiedz się jakie są zalety takiego modelu inwestycyjnego i dla kogo jest on odpowiedni, czytając artykuł Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk