• Odbierz prezent
spółki dywidendowe gpw

W tym tygodniu inwestorzy długoterminowi mają okazję do załapania się na dywidendy dwóch spółek z warszawskiej giełdy. Będzie to Archicom (zaliczka na poczet dywidendy za 2017 rok) i Arteria (dywidenda za 2016 rok). Sprawdźmy jak atrakcyjną opcją mogą być te spółki z perspektywy inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatni dzień z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Archicom – 29 listopada (8 grudnia)
  • Arteria – 29 listopada (15 grudnia)

 

Archicom to wrocławska spółka deweloperska, działająca od blisko 30 lat. Zajmuje się planowaniem, projektowaniem oraz realizacją całych osiedli mieszkaniowych z naciskiem na dobór lokalizacji oraz rozplanowanie przestrzenne. Deweloper realizuje projekty mieszkaniowe i biurowe. Na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, spółka zadebiutowała w ubiegłym roku.

Grupa Kapitałowa Arteria S.A. koncentruje swoją działalność na rynku usług i rozwiązań podnoszących efektywność sprzedaży, obsługi klienta oraz procesów operacyjnych. Dostarcza wyspecjalizowane produkty z obszaru outsourcingu, uzupełniając je o technologie procesowe i umiejętność odsprzedaży dodatkowych usług. Dzięki najbardziej zintegrowanej ofercie w branży, Arteria jest liderem rynku w obszarze sprzedaży i utrzymania klienta realizowanym w modelu BPO. Spółka jest notowana na GPW od 2007 roku.

 

Stopa dywidendy

Archicom wypłaca zaliczkę na poczet przyszłorocznej dywidendy w wysokości 0,21 PLN na akcję. Przy dzisiejszej cenie otwarcia na GPW (14,80 PLN) daje to 1,42% stopy dywidendy. Arteria wypłaca 0,23 PLN dywidendy na jedną akcję i przy cenie akcji na poziomie 7,60 PLN daje to 3,03% stopy dywidendy. Pod względem potencjalnego zysku z dywidendy są to dość przeciętne stopy, przy czym należy wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku Archicomu mamy do czynienia jedynie z dywidendą zaliczkową.

 

Historia dywidend

Archicom jest jeszcze dość świeżą spółką na warszawskiej giełdzie, a także podmiotem z dość krótką historią wypłaty dywidend. Spółka zaczęła dzielić się wypracowanym zyskiem w ubiegłym roku (dywidenda za 2015 rok), więc będziemy teraz mieć do czynienia z zaliczką dla trzeciej dywidendy. Na ten moment widzimy, że początek Archicomu, jako spółki dywidendowej jest dość stabilny. Trudno jednak powiedzieć, czy dywidenda za 2017 rok będzie większa od tej za 2016 rok (1,20 PLN) lub chociaż tej za 2015 rok (0,52 PLN). Należy przy tym odnotować, że w przypadku dywidendy za 2016 rok wypłacono zaliczkę w wysokości 0,40 PLN na akcję, czyli niemal dwukrotnie wyższą niż ta dla 2017 roku.

Historia dywidend Arterii również nie jest zbyt długa, choć ta spółka pierwszą dywidendę wypłaciła za 2011 rok (w 2012 roku). Spółka wypłacała dywidendy jeszcze za dwa kolejne lata, ale później nastąpił dwuletni okres przerwy. Tegoroczną wypłatą (za 2016 rok) spółka wraca do dzielenie się zyskami z akcjonariuszami. Dywidenda za 2016 rok będzie jednak najniższa od pierwszej wypłaconej (za 2011 rok było to również 0,23 PLN na akcję), choć w przypadku pierwszych wypłat dywidend obserwowaliśmy tendencję wzrostową.

 

Sytuacja fundamentalna i techniczna

Przy ocenie sytuacji fundamentalnej spółek dywidendowych zwykle przytaczam aktualne rekomendacje domów maklerskich. Dla żadnej z analizowanych spółek nie mamy jednak aktualnych rekomendacji domów maklerskich. Skupimy się więc na tym jak obie spółki prezentują się na wykresie cen akcji.

Archicom, z niemal dwuletniej perspektywy notowań, wygląda dość dobrze, gdyż od początku znajduje się w trendzie wzrostowym, choć kanał, w którym porusza się cena jego akcji jest dość szeroki. Od połowy 2017 roku obserwujemy jednak gorszy okres dla notowań spółki. Kontynuację korekty spadkowej wstrzymuje obecnie strefa wsparcia w okolicy poziomu 14,20 PLN, która może być dobrą bazą do odbicia w górę. W ocenie perspektywy technicznej należy odnotować również fakt niezadowalającej płynności notowań spółki, która generuje momentami silne wahania ceny.

W przypadku Arterii, wielkość obrotu również nie jest do końca zadowalająca. Większe obawy budzi tutaj jednak fakt trendu spadkowego, w jakim notowania jej akcji znajdują się od końcówki 2013 roku. W tym okresie cena spadła niemal o 3/4. Na  ten moment cena akcji nie daje sygnałów potencjalnego odbicia, choć tegoroczny wzrost wolumenu obrotów (znaczący w porównaniu do ubiegłych lat) może oznaczać fazę akumulacji akcji.

 

Podsumowanie analizy

Patrząc na obie przeanalizowane spółki dywidendowe, wydaje się, że nieznacznie lepiej prezentuje się Archicom. Jego przewaga wynika przede wszystkim z lepszej sytuacji technicznej. Arteria ma co prawda dłuższą historię wypłat dywidend, ale nie jest ona stabilna, ani nie posiada tendencji wzrostowej. Na tle spółek, które analizowaliśmy na przestrzeni ostatnich tygodni, zarówno Archicom, jak i Arteria wypadają dość przeciętnie.

 

Inwestowanie w spółki dywidendowe jest domeną inwestorów długoterminowych. Dowiedz się jakie są zalety takiego modelu inwestycyjnego i dla kogo jest on odpowiedni, czytając artykuł Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk