• Odbierz prezent
spółki dywidendowe gpw

W tym tygodniu inwestorzy długoterminowi mają okazję do załapania się na dywidendy dwóch spółek z warszawskiej giełdy. Zyskiem z akcjonariuszami podzielą się Apator (zaliczka na poczet dywidendy za 2017 rok) i Pro-Log. Sprawdźmy jak atrakcyjną opcją mogą być te spółki z perspektywy inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatni dzień z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Apator – 13 grudnia (22 grudnia)
  • Pro-Log – 13 grudnia (5 stycznia)

Grupa Apator przoduje w Europie Środkowo-Wschodniej w obszarze aparatury łączeniowej oraz pomiarowej, a także systemów IT. W oparciu o wieloletnie doświadczenia firma wykreowała autorskie rozwiązania w zakresie odczytu i rozliczania mediów użytkowych (przedpłatowe i kredytowe liczniki energii elektrycznej, ciepłomierze, gazomierze, wodomierze, czujniki temperatury). Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 roku.

Pro-Log  to spółka zajmująca się kompleksową obsługą logistyczną podmiotów
gospodarczych. Specjalizujemy się w obsłudze łańcucha dostaw towarów akcyzowych: napojów alkoholowych i olejów smarowych. Na polskim rynku usług logistycznych jest obecna od 1997 roku. W 2012 roku zadebiutowała na rynku NewConnect.

 

Stopa dywidendy

Apator zdecydował się wypłacić zaliczkę na poczet przyszłorocznej dywidendy na poziomie 0,35 PLN na akcję. Przy cenie akcji z dzisiejszego otwarcia (27,50 PLN) daje to stopę dywidendy na poziomie 1,27%. Z kolei Pro-Log wypłaci dywidendę na poziomie 1,75 PLN na jedną akcję. To, przy cenie jednego waloru z dzisiejszego otwarcia rynku NewConnect (14,70 PLN) daje na stopę dywidendy na poziomie 11,90% - jest to jedna z najwyższych dywidend, na które inwestorzy mieli okazję zapisać się w tym roku. W przypadku dywidendy Apatora stopa zysku dla inwestorów nie jest zbyt duża, ale należy mieć na uwadze to, że jest to jedynie dywidenda zaliczkowa.

 

Historia dywidend

Apator wypłaca dywidendy systematycznie od podziału zysku za 2002 rok. W większości przypadków dokonuje wypłat zaliczkowych, tak jak to będzie miało w przypadku dywidendy za 2017 rok. W długoterminowej perspektywie wartość dywidendy przypadającej na jedną akcję rośnie, choć w historii widoczna jest korelacja wysokości dywidendy z cyklem koniunkturalnym. Najwyższa dywidenda (1,40 PLN na jedną akcję) pochodzi z podziału zysku za 2012 rok. Od 2013 roku (0,60 PLN) obserwujemy systematyczny wzrost wartości dywidend z roku na rok. W przypadku roku 2016 na jedną akcję przypadło 1,05 LPN zysku z dywidendy. Wtedy również wypłacono zaliczkę na poczet dywidendy w wysokości 0,35 PLN na akcję, co pozwala nam liczyć na to, że cała dywidenda za 2017 rok również przekroczy granicę 1 złotego.

Pro-Log rozpoczął wypłacanie dywidend od podziału zysku za 2012 rok. Za rok 2015 nie wypłacono dywidendy, ale podziałem zysku za 2016 rok, spółka wraca do wypłat zysku akcjonariuszom. Obecna będzie drugą pod względem wielkości, gdyż za 2014 rok wypłacono 2,71 PLN na jedną akcję, a w poprzednich dwóch latach było to 1,30 PLN.

 

Sytuacja fundamentalna i techniczna

Dla spółki Apator mamy dostępne trzy aktualne rekomendacje domów maklerskich:

  • Noble Securities – Kupuj z ceną docelową 33,80 PLN (data wydania rekomendacji: 12 grudnia)
  • DM PKO BP – Trzymaj z ceną docelową 30,00 PLN (data wydania rekomendacji: 30 listopada)
  • DM BZ WBK – Trzymaj z ceną docelową 31,80 PLN (data wydania rekomendacji: 22 listopada)

Jak widzimy, analitycy domów maklerskich patrzą pozytywnie na notowania spółki Apator – średnia wycena w perspektywie niespełna 12 miesięcy to 31,87 PLN, co daje nam perspektywę wzrostu na poziomie 15,89% względem dzisiejszej ceny otwarcia. Z perspektywy analizy technicznej, minusem Apatora jest utrzymujący się od kilku lat trend boczny. W drugiej połowie 2017 roku notowania spółki spadają i zbliżają się do istotnej strefy wsparcia przy poziomie 24,00 PLN. Jeśli notowania dotrą do tej strefy, to w scenariuszu bazowym będziemy spodziewać się odbicia w górę.

W przypadku spółki Pro-Log nie mamy dostępnych żadnych rekomendacji domów maklerskich. Plusem spółki jest z całą pewnością trend wzrostowy, który utrzymuje się od momentu jej debiutu na NewConnect. Minusem z kolei jest stosunkowo niski wolumen obrotu, do którego przyzwyczajają nas spółki notowane na mniejszym parkiecie warszawskiej giełdy.

 

Podsumowanie analizy

Apator to z pewnością spółka warta rozważenia w perspektywie budowy długoterminowego portfela dywidendowego. Choć stopa dywidendy, na którą można zapisać się w tym tygodniu jest dość niska, to jest to jedynie dywidenda zaliczkowa i w perspektywie całej dywidendy, można spodziewać się, że będzie ona trzykrotnie wyższa. Dodatkowo, rekomendacje domów maklerskich wskazują, że inwestorzy mogą zyskać na wzroście ceny akcji. Biorąc pod uwagę średnią wycenę na poziomie 31,87 PLN i perspektywę dywidendy na poziomie powyżej 1,00 PLN, w perspektywie niespełna roku istnieje szansa na zysk w wysokości około 20%.

Pro-Log kusi z kolei wysoką stopą dywidendy i trendem wzrostowym. Jest to jednak zdecydowanie bardziej ryzykowna inwestycja. Spółka nie ma jeszcze bardzo długiej historii wypłat dywidend i jest notowana na mniej płynnym parkiecie. Mimo wszystko, również jest ciekawą opcją w doborze spółek do portfela.

 

Inwestowanie w spółki dywidendowe jest domeną inwestorów długoterminowych. Dowiedz się jakie są zalety takiego modelu inwestycyjnego i dla kogo jest on odpowiedni, czytając artykuł Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk