• Odbierz prezent
spółki dywidendowe gpw

W tym tygodniu inwestorzy długoterminowi mają okazję do załapania się na dywidendy dwóch spółek z warszawskiej giełdy. Będzie to MPL Verbum (dywidenda za 2016 rok) i Grupa Żywiec (zaliczka na poczet dywidendy za 2017 rok). Sprawdźmy jak atrakcyjną opcją mogą być te spółki z perspektywy inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatni dzień z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Grupa Żywiec – 20 listopada (29 listopada)
  • MPL Verbum – 22 listopada (6 grudnia)

 

Grupa Żywiec to jeden z największych producentów piwa w Polsce, którego flagową marką jest Żywiec - pierwsze piwo premium w Polsce i jedno z największych piw eksportowych. Do wiodących marek Grupy należą również Heineken, Desperados, Warka, Tatra, Strong i EB. Grupa Żywiec jest częścią firmy Heineken (Heineken International B.V. posiada ok. 65% udziałów), najbardziej międzynarodowej firmy piwowarskiej na świecie. Grupa Żywiec jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1991 roku.

MPL Verbum to dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie programów lojalnościowych, ze szczególnym uwzględnieniem programów w segmencie B2B. Działalność spółki obejmuje projektowanie, wdrażanie i obsługę programów. MPL Verbum notowane jest na rynku NewConnect od 2011 roku.

 

Stopa dywidendy

Grupa Żywiec wypłaca zaliczkę na poczet dywidendy za 2017 rok w wysokości 11,00 PLN na akcję, co przy cenie z dzisiejszego otwarcia sesji (460,00 PLN) daje nam stopę dywidendy na poziomie 2,39%. Z kolei MPL Verbum wypłaci 0,05 PLN dywidendy na jedną akcję, co przy cenie jednej akcji na poziomie 1,16 PLN daje 4,31% stopy dywidendy. Pod względem potencjalnego zysku z dywidendy dla inwestorów, są to dość atrakcyjne stopy, biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku Grupy Żywiec mamy do czynienia jedynie z dywidendą zaliczkową.

 

Historia dywidend

Grupa Żywiec to jedna z najsolidniejszych spółek dywidendowych na GPW. Spółka dzieli się zyskami z akcjonariuszami regularnie od kilkunastu lat, a od podziału zysku za 2009 rok stosuje wypłaty zaliczkowe. W przypadku 2017 roku zaliczka będzie taka sama w ujęciu nominalnym jak rok wcześniej, ale niższa niż w przypadku lat 2009, 2010 i 2015. W ostatnich latach wartości całej dywidendy za rok obrotowy kształtowały się w przedziale 18,00-35,00 PLN. Najwyższą dywidendę spółka wypłaciła za 2010 rok i wyniosła ona 65,00 PLN (sama zaliczka wyniosła 20,00 PLN).

MPL Verbum nie jest jeszcze spółką o ugruntowanej opinii stabilnej spółki dywidendowej. Historia wypłaconych dywidend jest jak na razie krótka w porównaniu do Grupy Żywiec, ale prezentuje się dość dobrze. Spółka wypłaca dywidendy regularnie od podziału zysku za 2013 rok. Za każdym razem na dywidendy przeznaczano 122,2 tys. złotych, czyli 5 groszy na jedną akcję.

 

Sytuacja fundamentalna i techniczna

Przy ocenie sytuacji fundamentalnej spółek dywidendowych zwykle przytaczam aktualne rekomendacje domów maklerskich. Dla żadnej z analizowanych spółek nie mamy jednak aktualnych rekomendacji domów maklerskich. Niektórych zdziwić może brak takich rekomendacji dla Grupy Żywiec, jako stosunkowo dużej spółki z głównego parkietu GPW. Wynika to jednak z tego, że obrót akcjami tej spółki jest dość niski, ze względu na silną koncentrację akcjonariatu. W wolnym obrocie znajduje się mniej niż 2% wszystkich akcji Grupy Żywiec, jako że dwaj główni akcjonariusze - Heineken International BV i Yunnan Ltd (poprzez Harbin BV) posiadają łącznie ponad 98% akcji Grupy Żywiec. To sprawia, że akcje te są praktycznie niedostępne dla innych dużych inwestorów, a płynność jest stosunkowo niska jak na spółkę takich rozmiarów.

Z perspektywy samej analizy technicznej (która ze względu na niską płynność ma jednak mniejsze znaczenie) notowania Grupy Żywiec prezentują się pozytywnie. Od 2,5 roku widzimy tutaj trend wzrostowy, przy czym cena jednej akcji jest wciąż niższa od historycznego szczytu z roku 2011 (486,30 PLN). Z perspektywy długoterminowej to dość ciekawa opcja inwestycyjna.

W przypadku MPL Verbum po debiucie mieliśmy do czynienia z dość słabymi 2 pierwszymi latami, ale od 2013 roku obserwujemy trend wzrostowy notowań jej akcji. Rok 2017 jest tutaj szczególny, gdyż w marcu obserwowaliśmy wzrost ceny akcji o około 160%. Później obserwowaliśmy jednak średnioterminowy trend boczny z nastawieniem spadkowym. Notowania spółki, z racji małej płynności, są podatne na wszelkie wydarzenia związane ze spółką i reagują na nie silną zmiennością.

 

Podsumowanie analizy

Grupa Żywiec to oczywiście niezwykle atrakcyjna spółka dla osób konstruujących portfele dywidendowe. Jej zaletą są wypłaty dywidend w dwóch transzach, a także stabilność tych wypłat przy dość dobrej stopie dywidendy. Z perspektywy długoterminowej jest to spółka pozostająca w trendzie wzrostowym, dzięki czemu potencjalni inwestorzy zyskują nie tylko dzięki ‘odcinaniu kuponów’, ale również na wzroście wartości posiadanych akcji. Wadą Grupy jest wysoka koncentracja akcjonariatu i stosunkowo niski obrót jak na spółkę takich rozmiarów.

MPL Verbum to z kolei wciąż dość młoda spółka dywidendowa, ale wypłacająca zyski regularnie w ciągu ostatnich czterech lat. Oczywistą wadą tej spółki w kontekście ewentualnego włączenia jej do portfela dywidendowego jest wysoka zmienność notowań i niska płynność, wynikająca z rozmiaru spółki i przynależności do mniejszego parkietu giełdy.

 

Inwestowanie w spółki dywidendowe jest domeną inwestorów długoterminowych. Dowiedz się jakie są zalety takiego modelu inwestycyjnego i dla kogo jest on odpowiedni, czytając artykuł Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk