• Odbierz prezent
spółki dywidendowe na gpw
Z artykułu dowiesz się:

- Na jakie dywidendy można zapisać się w tym tygodniu

Jeszcze nie więcej niż kilkanaście spółek w tym roku wypłaci swoim akcjonariuszom dywidendę za rok 2016. W tym tygodniu inwestorzy mają ostatnią szansę, by załapać się na dywidendę dwóch spółek. Sprawdźmy jak atrakcyjne dywidendy oferują wspomniane firmy i które z nich mogą być atrakcyjną inwestycją dla inwestorów długoterminowych.

 

Ostatnie notowania z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • 4fun Media – 10. października (26. października)
  • XPlus – 13. października (2. listopada)

 

4fun media to spółka notowana na głównym rynku warszawskiej giełdy. Działa na rynku telewizyjnym i mediów cyfrowych. Jest właścicielem stacji TV: 4fun.tv, 4fun Hits i 4fun Fit&Dance. Spółka działa od 2003 roku, a na GPW notowana jest od 2010 roku.

XPlus jest z kolei notowany na parkiecie New Connect. Zajmuje się diagnozą i analizą przedwdrożeniową, doradztwem biznesowym, wysokospecjalizowanymi wdrożeniami i wsparciem systemów informatycznych, projektowaniem rozwiązań oraz rozwojem oprogramowania. Spółka działa od 2002 roku, a debiut na rynku NewConnect zaliczyła w 2008 roku.

 

Stopa dywidendy

XPlus jest spółką groszową i w jej przypadku ‘symboliczna’ dywidenda na poziomie 1 grosza na akcję daje atrakcyjną stopę zwrotu. Stopa dywidendy, liczona w stosunku do dzisiejszej ceny otwarcia to 5,88%, co stawia XPlus w gronie najatrakcyjniejszych spółek dywidendowych ostatnich tygodni, a nawet miesięcy (biorąc pod uwagę wyłącznie stopę dywidendy). 4fun Media wypłaci dywidendę w wysokości 25 groszy na akcję, ale w przypadku tej spółki daje to stopę dywidendy na poziomie 2,87%. Taką stopę zwrotu możemy określić jako ‘przeciętną’.

 

spółki dywidendowe

 

Historia dywidend

Obie spółki, na których dywidendy można się jeszcze zapisać w tym tygodniu, mają zbliżoną historię dywidend. Obie pierwszą dywidendę wypłaciły w 2011 roku (za 2010 rok). 4fun Media dzielił się jeszcze zyskiem z akcjonariuszami w kolejnych dwóch latach, podczas gdy XPlus wypłacił dywidendę tylko w kolejnym roku.  W następnych latach obie spółki nie wypłacały dywidend, by w tym roku podzielić się zyskiem za 2016 rok.

Z początku 4fun Media prezentował się ciekawie pod względem dywidend, gdyż od początku stopniowo zwiększał wartość zysku przeznaczoną do podziału dla akcjonariuszy, zwiększając również wielkość dywidendy przypadającą na jedną akcję z 1,17 PLN za 2010 rok do 2,50 PLN za 2012 rok. Dywidenda za rok 2016 jest jednak dziesięciokrotnie niższa niż ostatnia wypłacona.

Xplus wcześniej wypłacał dywidendy nominalnie zbliżone wielkością do obecnej. Za 2010 rok był to również 1 grosz na akcję, natomiast za 2011 były to 2 grosze.

 

Sytuacja techniczna

Dla żadnej z tych dwóch spółek nie mamy dostępnych aktualnych rekomendacji domów maklerskich, stąd nie można ocenić jakie nastawienie do nich mają analitycy i jaka jest ich fundamentalna wycena.

Z perspektywy technicznej możemy zaś wskazać uwagę na trend wzrostowy notowań 4fun Media, rozpoczęty w połowie 2015 roku. Spółka po ‘konsolidacyjnym’ 2016 roku w bieżącym roku rośnie razem na fali hossy na GPW. Od początku roku cena jednej akcji niemal podwoiła się i jest obecnie najwyższa od 3 lat (biorąc pod uwagę szczyt z przełomu sierpnia i września.

Z kolei XPlus to spółka o stosunkowo niskiej płynności, która po udanym 2016 roku i dynamicznych wzrostach w pierwszym kwartale tego roku znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym. W ujęciu długoterminowym notowania odbywają się w szerokim trendzie bocznym.

 

Podsumowanie analizy

Z perspektywy stopy dywidendy XPlus może wydawać się atrakcyjną inwestycją dla inwestorów dywidendowych. Mimo wszystko, z racji m.in. tego, że jest to spółka groszowa (notowana przy tym na rynku NewConnect), jej notowania charakteryzują się dość wysoką zmiennością i zysk z dywidendy może zostać ‘stracony’ (lub zwielokrotniony). Takie ryzyko, przy braku pewności co do systematyczności wypłaty dywidend w kolejnych latach, jest negatywnym czynnikiem przy rozważaniu dodania spółki do swojego portfela dywidendowego.

Stopa dywidendy dla spółki 4fun Media może nie jest tak atrakcyjna jak w przypadku XPlus, ale notowania tej spółki wyglądają dużo lepiej z perspektywy technicznej. Charakteryzują się również wyższą płynnością, dzięki temu, że jest notowana na głównym parkiecie GPW. Te argumenty przemawiają na jej korzyść.

 

Inwestowanie w spółki dywidendowe jest domeną inwestorów długoterminowych. Dowiedz się jakie są zalety takiego modelu inwestycyjnego i dla kogo jest on odpowiedni, czytając artykuł Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk