• Odbierz prezent
spółki dywidendowe na gpw
Z artykułu dowiesz się:

- Na jakie dywidendy można zapisać się w tym tygodniu

W tym tygodniu inwestorzy mają ostatnią szansę, by załapać się na dywidendy 6 spółek – 4 z głównego parkietu GPW i 2 z rynku NewConnect. Sprawdźmy, które z nich oferują inwestorom największe zyski.

 

Ostatnie notowania z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Biomaxima – 29 sierpnia (18 września)
  • Grupa Kapitałowa Immobile – 29 sierpnia (30 września)
  • KBJ – 30 sierpnia (20 września)
  • Newag – 31 sierpnia (18 września)
  • LPP – 31 sierpnia (20 września)
  • Stalprofil – 1 września (26 września)

 

Stopa dywidendy

Najwyższą stopę dywidendy (liczoną dla dzisiejszej ceny otwarcia) oferują notowany na głównym rynku Newag i KBJ z NewConnect – odpowiednio 4,12% i 3,34%. Nie są to więc tak atrakcyjne stopy jak w przypadku najciekawszych dywidendowych okazji inwestycyjnych ostatnich tygodni, a tylko niewielki wpływ miały na to wzrosty na GPW w ubiegłym tygodniu. Najniższą stopę dywidendy w zestawieniu na bieżący tydzień może pochwalić się odzieżowy gigant – LPP. W ujęciu nominalnym na jedną akcję przypada 35,74 PLN – to więcej niż w ostatnich dwóch latach (32 PLN za 2014 rok i 33 PLN za 2015 rok), ale zdecydowanie mniej niż w okresie 2009-2013, gdy dywidenda na jedną akcję rosła systematycznie z 50 PLN do 93,6 PLN. Niska stopa dywidendy przy tak dużej nominalnej wartości wynika z tego, że akcje LPP są najdroższe na warszawskim parkiecie w ujęciu jednostkowym – obecnie za jedną sztukę trzeba zapłacić już powyżej 8 tys. złotych.

 

spółki dywidendowe

 

Historia wypłat

Najdłuższą historią dywidend spośród spółek w zestawieniu na bieżący tydzień ma Stalprofil. Spółka dzieli się zyskami z akcjonariuszami od początku swojej przygody z GPW (debiut w 2000 roku i wypłata zysków za 1999 rok). Będzei to więc już osiemnasta dywidenda z rzędu. Dobrą historią dywidend może pochwalić się LPP, który po raz pierwszy dzielił się zyskiem za 2009 rok (dywidenda w 2010 roku) i tegoroczna dywidenda będzie ósmą z rzędu. Pozostałe spółki również wypłacają dywidendy nieprzerwanie od pierwszej wypłaty:

  • KBJ – nieprzerwanie od 2012 roku
  • Newag – nieprzerwanie od 2013 roku
  • Bioxima – nieprzerwanie od 2014 roku
  • Grupa Kapitałowa Immobile – nieprzerwanie od 2015 roku

 

Inwestowanie w spółki dywidendowe jest domeną inwestorów długoterminowych. Dowiedz się jakie są zalety takiego modelu inwestycyjnego i dla kogo jest on odpowiedni, czytając artykuł Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk