• Odbierz prezent
spółki dywidendowe gpw

Sezon dywidendowy w tym roku powoli dobiega końca. W tym tygodniu inwestorzy mają jeszcze szansę załapać się na jedną z ostatnich dywidend za 2016 rok. Dziś przypada ostatnia sesja giełdowa, podczas której możemy zakupić akcje spółki GRODNO z prawem do dywidendy. Sprawdźmy jak atrakcyjną opcją może być ta spółka z perspektywy inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Podobnie jak w ostatnich dwóch tygodniach, w tym tygodniu również mamy możliwość zapisania się na dywidendę (poprzez zakup akcji z prawem do dywidendy) tylko jednej spółki. Ostatnią sesją z możliwością zakupu akcji GRODNO z prawem do dywidendy, jest sesja poniedziałkowa (30 października). Sama dywidenda zostanie wypłacona 17 listopada.

 

GRODNO to jeden z największych dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych działającym na polskim rynku. Spółka świadczy również specjalistyczne usługi elektrotechniczne, audyty energetyczne oraz dostarcza rozwiązania dla przemysłu. Podstawowe segmenty działalności spółki to:

  1. Dystrybucja materiałów elektrotechnicznych,
  2. Usługi specjalistyczne,
  3. Fotowoltaika.

GRODNO jest notowane na giełdzie od ponad 6 lat. W 2011 roku spółka zadebiutowała na rynku NewConnect, a na rynek główny GPW przeniosła się w 2015 roku.

 

Stopa dywidendy

W tym tygodniu mamy możliwość wyboru tylko jedną spółkę dywidendową, więc nie mamy możliwości zestawienia wysokości stopy dywidenda. Grodno przeznaczyło na wypłatę dywidendy prawie 1,85 mln złotych zysku za 2016 rok. To daje 12 groszy na jedną akcję. Przy cenie akcji z dzisiejszego otwarcia sesji (13,91 PLN), stopa dywidendy wynosi tylko 0,86%. Jest to więc jedna z niższych stóp dywidend w tym roku.

 

Historia dywidend

GRODNO wypłaca dywidendy dość regularnie. Od podziału zysku za 2010 rok (dywidenda wypłacona w 2011 roku) tylko raz (za 2012 rok) nie wypłacono dywidendy. Do tej pory, pod względem nominalnej wartości dywidendy, przypadającej na jedną akcję, obserwowaliśmy wzrostową tendencję. W przypadku pierwszych dwóch dywidend (za 2010 i 2011 rok) na jedną akcję przypadało 3 grosze zysku z dywidendy. Od 2012 do 2015 roku wartość ta rosła do odpowiednio 8 groszy, 12 groszy i 17 groszy. W przypadku dywidendy za 2016 rok widoczny jest jednak spadek (ponownie 12 groszy na jedną akcję).

Na ten moment spółka większość swoich zysków przeznacza na rozwój, co w perspektywie długoterminowej może dać inwestorom dobry fundament pod wyższe dywidendy w przyszłości. Polityka dywidendowa GRODNO zakłada, że zarząd spółki będzie  rekomendował walnemu zgromadzeniu przeznaczanie do 30% zysku netto na wypłatę dywidendy po każdym zakończonym roku obrotowym, jeżeli tylko będzie to możliwe przy uwzględnieniu możliwości finansowych, w tym poziomu generowanego zysku netto, prowadzonego programu inwestycyjnego oraz bieżących potrzeb kapitałowych. Zarząd zastrzega sobie jednak możliwość rekomendowania skierowania wypracowanych środków w pierwszej kolejności na rozwój spółki. W takim przypadku, za zgodą akcjonariuszy, dywidenda nie będzie wypłacana.

 

Sytuacja techniczna

Dla spółki GRODNO nie mamy żadnych aktualnych rekomendacji domów maklerskich, które przytaczam zazwyczaj przy ocenie fundamentalnej sytuacji spółki. Tym razem skupimy się więc wyłącznie na tym jak GRODNO prezentuje się z perspektywy technicznej.

Bolączką tej spółki jest oczywiście dość niski obrót na giełdzie, który utrudnia nie tylko ocenę technicznej sytuacji spółki, ale również inwestowanie w jej akcje. Trzeba mimo wszystko przyznać, że spółka ma za sobą niezwykle udany rok – od początku 2017 roku cena jej akcji wzrosła o około 160%, notując historyczne maksima w miniony piątek, przy cenie 14,08 PLN. Wyraźny trend wzrostowy w przypadku GRODNO obserwujemy od początku 2015 roku, z okresem konsolidacji w 2016 roku. Przeznaczanie zysków na dalszy rozwój spółki znajduje więc odzwierciedlenie w jej notowaniach.

 

GRODNO S.A.

grodno

 

Podsumowanie analizy

Choć niska stopa dywidendy spółki GRODNO nie zachęca do włączania jej akcji do portfeli dywidendowych, to GRODNO ma jednak swoje zalety, które czynią je atrakcyjną opcją w oczach inwestorów długoterminowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że za niską stopę dywidendy odpowiada między innymi bardzo dynamiczny wzrost ceny jej akcji w ostatnich miesiącach.

GRODNO wydaje się spółką przyszłościową z perspektywy inwestorów dywidendowych. Duża część zysków przeznaczana na rozwój stanowi silną bazę pod wyższe dywidendy w przyszłości, gdy spółka przejdzie z fazy wzrostu w fazę dojrzałości. Te perspektywy znajdują odzwierciedlenie w sytuacji technicznej akcji GRODNO, co objawia się w silnym trendzie wzrostowym, bez silniejszych korekt w ostatnich latach. Plusem spółki jest również stabilna historią dość systematycznie rosnących dywidend (choć w przypadku tej za 2016 rok widzimy załamanie tendencji).

Minusem spółki, jako celu dla inwestorów giełdowych, jest stosunkowo niska płynność jej akcji. Wraz ze wzrostem wielkości spółki (dzięki inwestycjom w rozwój) może ona jednak w przyszłości przyciągnąć większą uwagę rynku.

 

Inwestowanie w spółki dywidendowe jest domeną inwestorów długoterminowych. Dowiedz się jakie są zalety takiego modelu inwestycyjnego i dla kogo jest on odpowiedni, czytając artykuł Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk