• Odbierz prezent
dywidenda livechat

W tym tygodniu inwestorzy mają pierwszą szansę w nowym roku, by zapisać się na dywidendę spółki notowanej na warszawskiej giełdzie. Zyskiem (w postaci zaliczki na poczet dywidendy za 2017 rok) dzielić się będzie LiveChat Software.  Sprawdźmy jak atrakcyjną opcją może być ta spółka z perspektywy inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnią sesją z możliwością zakupu akcji LiveChat Software z prawem do otrzymania zaliczki na poczet dywidendy za 2017 rok, jest sesja dzisiejsza (8 stycznia). Sama zaliczka zostanie wypłacona 17 stycznia.

LiveChat Software S.A. to spółka informatyczna działająca na rynku globalnym i oferująca w modelu SaaS (Software as a Service) usługi wspierające sprzedaż i obsługę klientów. Głównym produktem spółki jest aplikacja LiveChat, służąca do bezpośredniej komunikacji pomiędzy odwiedzającym stronę internetową, a jej właścicielem. Spółka zadebiutowała na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 2014 roku. Od 2018 roku spółka należy do indeksu mWIG40.

 

Stopa dywidendy

LiveChat Software zdecydował się wypłacić zaliczkę na poczet przyszłorocznej dywidendy na poziomie 0,44 PLN na akcję. Przy cenie akcji z dzisiejszego otwarcia (42,70 PLN) daje to stopę dywidendy na poziomie 1,03%. Jest to dość niska stopa dywidendy, przy czym należy mieć na uwadze fakt, że najbliższa wypłata stanowić będzie jedynie zaliczkę na poczet dywidendy za rok obrotowy trwający od 1 kwietnia 2017 do 31 marca 2018 roku. Trudno oszacować na ten moment wielkość pełnej dywidendy, przy czym nawet gdyby była ona 3-4 razy wyższa, to stopa dywidendy w stosunku do dzisiejszej ceny akcji i tak byłaby niewiele lepsza niż ‘przeciętna’.

 

Historia dywidend

LiveChat Software ma dość dobrą historię dywidend, sięgającą jeszcze okresu sprzed debiutu na GPW. Spółka wypłaciła pierwszą dywidendę za 2013 rok i od tego czasu systematycznie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Dużym plusem jest to, że z roku na rok LiveChat Software wypłaca coraz wyższe dywidendy, rozpoczynając od 0,37 PLN na akcję za 2013 rok do 1,41 PLN na akcję za 2016 rok. W przypadku dywidendy za 2017 rok po raz pierwszy doszło do wypłaty zaliczkowej. Prezes spółki, Mariusz Ciepły, przyznał, że podoba mu się amerykański model wypłacania dywidendy co kwartał i do takiego modelu będzie dążyć spółka. W Polsce taki model przyjęła niedawno spółka IFIRMA. Jest on atrakcyjniejszy dla inwestorów, gdyż Ci otrzymują zyski kilka razy do roku, co daje im większą elastyczność. Wydaje się, że LiveChat Software może przechodzić na ten model stopniowo, wypłacając z początku zaliczki na poczet dywidendy z półrocznego zysku, by później dzielić się zyskiem co kwartał.

 

Sytuacja fundamentalna i techniczna

Dla spółki LiveChat Software mamy obecnie dostępne trzy aktualne rekomendacje domów maklerskich, spośród których dwie możemy uznać za ‘świeże’:

  • Haitong Bank – Kupuj z ceną docelową 79,00 PLN (rekomendacja z dnia 18 grudnia 2017)
  • BM BOŚ – Kupuj z ceną docelową 56,00 PLN (rekomendacja z dnia 10 grudnia 2017)
  • DM Trigon – Kupuj z ceną docelową 70,00 PLN (rekomendacja z dnia 26 lipca 2017)

Jak widać, analitycy domów maklerskich mocno wierzą w notowania LiceChat Software. Wyceny wskazują, że w tym roku istnieje potencjał do zysku na wzroście ceny akcji spółki na poziomie kilkudziesięciu procent. Średnia wycena na grudzień 2018 wynosi 67,50 PLN, co daje nam potencjalną stopę zwrotu na poziomie 58% w perspektywie 11 miesięcy.

Wykres notowań spółki pokazuje nam, że takie wyceny nie są wcale niewiarygodne. Od czasu debiutu cena akcji LiveChat Software wzrosła ponad czterokrotnie, biorąc pod uwagę ubiegłoroczne szczyty na poziomie 57,50 PLN. Od połowy 2017 roku obserwowaliśmy co prawda silną korektę, ale duża świeca pin bar z listopada stanowi potencjalne odwrócenie na rynku, co potwierdzają rekordowe obroty w tym właśnie miesiącu.

 

Podsumowanie analizy

LiveChat Software może stanowić atrakcyjną okazję dla inwestorów długoterminowych, jednak głównym argumentem nie jest tutaj wysokość  aktualnej dywidendy. Stopa zwrotu dla zaliczki na poczet dywidendy za 2017 rok jest mało atrakcyjna, ale spółka ma tutaj inne zalety. Pierwsza to stabilne wypłacanie dywidend od zysku za 2013 rok i rosnąca tendencja ich wysokości. Druga to stopniowe przejście na amerykański model wypłaty dywidend, co jest korzystne dla akcjonariuszy. Trzecią zaletą jest silny potencjał do wzrostu ceny akcji. Na minus należałoby zapisać dużą zmienność ceny, która może negatywnie wpływać na ryzyko całego portfela dywidendowego. LiveChat wydaje się jednak ciekawą opcją dla inwestorów długoterminowych, choć niekoniecznie akurat dla tych, którzy myślą o czerpaniu zysków z dywidend.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk