• Odbierz prezent
Osłabienie złotego (PLN) oraz spadek rentowności krajowych obligacji. Glapiński schłodził oczekiwania
fot. freepik.com

Początek tygodnia nie obfituje w publikacje danych makroekonomicznych, co powinno sprzyjać stabilizacji notowań na krajowym rynku walutowym, a główny rytm nadawać im będzie sentyment na rynkach globalnych.

Niewielki wpływ na rynek powinny mieć także publikowane

w tym tygodniu dane z krajowej gospodarki. Schłodzenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w tym roku zwiększyło presję na osłabienie złotego, jednak przestrzeń do wzrostu kursu EUR/PLN jest w naszej ocenie ograniczona. Spodziewamy się, że EUR/PLN utrzymywać się będzie nieco powyżej poziomu 4,55. Liczne publikacje danych makroekonomicznych w dalszej części tygodnia mogą być potencjalnym źródłem zmienności notowań, choć nie uważamy, aby zmieniły one istotnie obraz rynku. Negatywne niespodzianki w danych mogą jednak utrwalić oczekiwania na opóźnienie momentu podwyżek stóp procentowych w Polsce, zwiększając presję na złotego. Opóźnienie momentu rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp nie zmienia naszego średniookresowego scenariusza.

Najważniejsze dane tego tygodnia

W piątek publikacja danych z krajowego rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw W piątek o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu. Spodziewamy się, że wzrost przeciętnego zatrudnienia spowolnił do 1,2% r/r z 1,8% r/r miesiąc wcześniej, na skutek wygasania efektu niskiej bazy. Konsensus prognoz wynosi natomiast 1,1% r/r. Nasza prognoza zakłada, że negatywna niespodzianka w danych za lipiec o zatrudnieniu była przejściowa, a popyt na pracę istotnie nie słabnie. W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nasza prognoza kształtuje się na poziomie 8,8% r/r, co oznacza stabilizację dynamiki. W oczekiwaniu na szereg istotnych danych makro ze Stanów Zjednoczonych We wtorek poznamy dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych w sierpniu. Według konsensusu prognoz wyniosła ona 5,3% r/r wobec 5,4% r/r w lipcu, gdy osiągnęła najwyższą wartość od 10 lat. W środę i w czwartek poznamy natomiast dane odpowiednio o produkcji w przemyśle oraz sprzedaży detalicznej w sierpniu. Obraz wyłaniający się z tych odczytów powinien potwierdzić utrzymywanie widocznych w lipcu tendencji. Dobra koniunktura w przemyśle ograniczana jest przez „wąskie gardła” w łańcuchach dostaw a sprzedaż detaliczna słabnie nieco, w co wpisują się spadki wskaźników ufności konsumenckiej. Wrześniowe dane to obrazujące (indeks Uniwersytetu Michigan) poznamy w piątek. Szczegóły inflacji konsumenckiej w Polsce i w strefie euro W tym tygodniu poznamy finalne dane o inflacji konsumenckiej w Polsce (środa) i w strefie euro (piątek). Pozwolą one na bardziej precyzyjną ocenę presji inflacyjnej w obu gospodarkach, w szczególności trendów w zakresie cen usług i wpływu rosnących cen produkcji sprzedanej. W tym tygodniu interesujące dane z Chin W środę nad ranem opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w sierpniu. Według konsensusu prognoz wzrost produkcji w sektorze wytwórczym spowolnił do 5,8% r/r z 6,4% r/r w lipcu, a sprzedaż detaliczna do 7,2% r/r z 8,5% r/r. Realizacja tych prognoz potwierdziłaby spowalniający wzrost chińskiej gospodarki, do czego przyczyniło się nasilenie pandemii COVID-19 w sierpniu w Chinach.

FXMAG obligacje osłabienie złotego (pln) oraz spadek rentowności krajowych obligacji. glapiński schłodził oczekiwania inflajca, stopy, stopy procentowe, obniżenie stóp procentowych, podwyżka stóp procentowych, glapiński, rpp, rada polityki pieniężnej, forex, waluty, euro, dolar, funt, frank, gieła, obligacje, rynek długu, rynek obligacji, rynek akcji, millennium, złoty, pln, eurpln, chfpln, usdpln, gbppln, polski złoty, złoty polski, polski złoty kurs, polski złoty banknoty, złoty polski kurs, polski nowy złoty, nowy złoty polski, polski złoty nowy, nowy polski złoty, pln polski nowy złoty, kurs złotego, kurs złotego do hrywny, kurs euro do złotego, kurs złotego do euro, kurs dolara do złotego, kurs złotego do dolara, kurs hrywny do złotego, kurs korony czeskiej do złotego, kurs liry tureckiej do złotego, kurs rubla do złotego, kurs złotego wykres, kurs kuny do złotego, kurs złotego do rubla, kurs złotego prognoza, kurs szekli do złotego, kurs złotego do korony czeskiej, kurs złotego na ukrainie, kurs złotego do forinta, kurs rubla białoruskiego do złotego, kurs czeskiej korony do złotego, kurs ukraińskiej hrywny do złotego, kurs złotego do liry tureckiej, kurs szekla do złotego, kurs złotego do hrywni, kurs funta do złotego, kurs juana do złotego, kurs leja do złotego, kurs leja do złotego, kurs złotego do funta, kurs złotego do kuny, kurs złotego online, kurs hrywni do złotego, kurs duńskiej korony do złotego, kurs złotego do lewa bułgarskiego, kurs złotego do leja, kurs rubla rosyjskiego do złotego, kurs euro do złotego wykres, kurs złotego nbp, kurs lari do złotego, kurs polskiego złotego, kurs złotego prognozy, kurs lewa do złotego, kurs złotego w chorwacji, średni kurs złotego w stosunku do euro 1

Bardzo łagodna narracja prezesa NBP

A.Glapińskiego schłodziła oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w Polsce jeszcze w tym roku. Wpłynęło to na osłabienie złotego oraz spadek rentowności krajowych obligacji. Możliwe jest opóźnienie rozpoczęcia procesu normalizacji polityki pieniężnej w Polsce, choć w naszej ocenie nie zmienia się istotnie obraz polityki pieniężnej na koniec 2022r.


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk