Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,21%
USD / PLN3,98-0,30%
CHF / PLN4,42-0,28%
GBP / PLN5,03-0,18%
EUR / USD1,08+0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Osłabienie dolara (USD) sprzyjają cenom złota. Notowania kruszcu idą na szczyt

Dorota Sierakowska | 10:37 26 styczeń 2023
Osłabienie dolara (USD) sprzyjają cenom złota. Notowania kruszcu idą na szczyt | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Notowania ropy naftowej, po słabym początku tygodnia, wpadły w wąską konsolidację. Na rynku tym ewidentnie panuje teraz atmosfera wyczekiwania na kolejne dane makro i skutki istotnych decyzji gospodarczo-politycznych.

Wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych okazały się neutralne. Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej wzrosły nieznacznie, o 533 tys. baryłek (podczas gdy oczekiwano zwyżki o 1,6 mln baryłek, a Amerykański Instytut Paliw oszacował wzrost o ponad 3 mln baryłek). Wzrost ten oznacza jednak, że zapasy ropy naftowej w USA dotarły do najwyższych poziomów od czerwca 2021 roku. Zwyżkowały także zapasy benzyny, co sugeruje, że póki co popyt na ropę naftową w USA pozostaje przytłumiony.

Obecnie jednak oczy inwestorów zwracają się bardziej w stronę czynników związanych z podażą. Trwa bowiem wyczekiwanie na dwa istotne wydarzenia – decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej oraz wejście w życie zakazu importu produktów petrochemicznych z Rosji do Unii Europejskiej.

Atmosfera wyczekiwania na rynku ropy naftowej.	 - 1

Atmosfera wyczekiwania na rynku ropy naftowej.	 - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wirtualne posiedzenie przedstawicieli OPEC+ odbędzie się 1 lutego. Póki co wiele wskazuje na to, że nie będzie ono przełomowe, a OPEC+ zdecyduje się na pozostawienie w mocy dotychczasowych limitów produkcji ropy naftowej, w wyczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji na rynku. Znacznie więcej emocji budzi embargo na import rosyjskich paliw do UE, ponieważ może ono doprowadzić do problemów z dostępnością paliw w niektórych miejscach.

Warto wspomnieć, że z kolei dzisiaj istotny wpływ na ceny ropy mogą mieć dane makro z USA. Na dziś zaplanowane są publikacje danych dotyczących m.in. dynamiki PKB, zamówień na dobra trwałego użytku, jak również dane z rynku pracy i nieruchomości. Im lepsze są oczekiwania związane z kondycją gospodarki USA, tym lepiej dla cen ropy, bowiem Stany Zjednoczone to największy konsument tego surowca na świecie. Niemniej, jeśli dane okażą się wyjątkowo słabe, to presja na spadek cen ropy może być ograniczona ze względu na oczekiwania łagodniejszego podejścia Fed do polityki monetarnej.

Atmosfera wyczekiwania na rynku ropy naftowej.	 - 2

Atmosfera wyczekiwania na rynku ropy naftowej.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Reklama

 

ZŁOTO. Dane makro z USA w centrum uwagi na rynku złota

Notowania złota w tym tygodniu wykazują siłę, w czym pomaga dalsze osuwanie się w dół wartości amerykańskiego dolara. O bilansie bieżącego tygodnia zadecydują jednak przede wszystkim dane makro ze Stanów Zjednoczonych, których dzisiaj pojawi się cały szereg.

Kluczowy będzie odczyt PKB za IV kw. 2022 roku. Najprawdopodobniej potwierdzi on spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych – co samo w sobie w średnioterminowej perspektywie sprzyja przerzucaniu się kapitału z rynku akcji na rynek złota. Im gorsze dane, tym lepiej dla wyceny kruszcu – bowiem to oznaczałoby większą presję na Rezerwę Federalną, by zastosować łagodniejsze podejście do polityki monetarnej w USA. Tym samym, dane dotyczące PKB w USA mogą mieć istotny wpływ na retorykę Fed w kolejnych tygodniach.

Notowania złota nadal pozostają pod istotnym wpływem wartości amerykańskiego dolara, utrzymując negatywną korelację z notowaniami USD. O ile więc optymizm na rynku złota obecnie się utrzymuje, warto wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia scenariusza odreagowania wzrostowego na dolarze, które poskutkowałoby korektą spadkową na rynku złota. Ten scenariusz jest o tyle prawdopodobny, że cena złota porusza się obecnie w obszarze wykupienia. Krótkoterminowo ryzyko korekty jest duże, natomiast w perspektywie kilku(nastu) miesięcy ceny złota powinny pozostawać we wzrostowym trendzie.

Atmosfera wyczekiwania na rynku ropy naftowej.	 - 3

Atmosfera wyczekiwania na rynku ropy naftowej.	 - 3

Reklama

Notowania złota – dane dzienne

 

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej