• Odbierz prezent
Orlen zapłaci dużo więcej za akcje Energi. Koncern mocno przepłaci i da zarobić głównie... Skarbowi Państwa

Orlen tuż po zakończeniu środowej sesji (15 kwietnia) poinformował o podwyższeniu ceny w wezwaniu na akcje Energi z dotychczasowych siedmiu złotych za sztukę. Co ciekawe, nowa cena odkupu akcji Energi jest o ponad 20% wyższa od obecnego kursu i przeszło 19% wyższa od pierwotnej oferty.

 

Orlen na początku grudnia zeszłego roku ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Energii, deklarując chęć przejęcia wszystkich udziałów spółki energetycznej. Zapisy na sprzedaż akcji po cenie ustalonej na 7 PLN za sztukę rozpoczęły się 31 grudnia i będą trwały do 22 kwietnia. W środę 15 kwietnia Orlen podjął decyzję o podwyższeniu ceny w wezwaniu do 8,35 PLN. Oczywiście nowa cena docelowa odkupu akcji Energi zostanie zaproponowana wszystkim akcjonariuszom, którzy zadeklarowali chęć odsprzedaży swoich akcji (również wtedy, gdy cena w wezwaniu wynosiła 7 PLN).

Decyzja Orlenu może być zaskoczeniem z tego powodu, że zwyczajowo ceny docelowe w wezwaniach ustalane są na podstawie kursu średniego z ostatniego półrocza, zaś nowa cena jest znacznie powyżej tego poziomu w przypadku Energi (6,94 PLN). Oznacza to, że Orlen po prostu przepłaca za Energę (należącej w ponad połowie do Skarbu Państwa) lub też obawia się, że nie uda mu się przejąć przynajmniej 66% akcji po cenie 7 PLN.

 

Środowa sesja zamknęła się z wyceną 6,8100 PLN za pojedynczą akcję Energi, co oznacza że Orlen oferuje cenę aż o 22,6% wyższą od obecnego kursu. Należy jednak liczyć się z mocnym wzrostem notowań Energi  rozpoczynając od czwartkowej sesji.

 

Aby doszło do realizacji pierwszej fazy przejęcia, akcjonariusze Energi muszą zgodzić się na odsprzedanie Orlenowi łącznie przynajmniej 66% (do 22 kwietnia) akcji po nowej cenie 8,35 PLN za sztukę. Jeśli pierwsza faza przejęcia zakończy się powodzeniem, to i tak przed Orlenem długa droga do objęcia wszystkich akcji Energii. Więcej informacji na temat całego procesu znajdziesz w poniższym artykule:

Czytaj także: Orlen i Energa. Po co gigantowi paliwowemu przejęcie ryzykownej spółki energetycznej i co to znaczy dla akcjonariuszy?

Już nie tylko Lotos, ale również Energa - informacja o planach przejęcia przez PKN Orlen jednej z najwiekszych spółek energetycznych notowanych na GPW spadła jak grom z jasnego nieba tuż po zakończeniu czwartkowej sesji giełdowej. Chęć odkupienia od akcjonariuszy wszystkich udziałów po 7 złotych za .. Czytaj
Orlen i Energa. Po co gigantowi paliwowemu przejęcie ryzykownej spółki energetycznej i co to znaczy dla akcjonariuszy?

 

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk