• Odbierz prezent
Orlen zacieśnia współpracę z Saudi Aramco. Saudyjski gigant uniezależni Polskę od rosyjskiej ropy?

PKN Orlen poinformował we wtorek 21 stycznia o podpisaniu aneksu do umowy na dostawy ropy naftowej od saudyjskiego koncernu Saudi Aramco. Przedłużenie umowy zakłada również zwiększenie wolumenu zamówień od saudyjskiego giganta.

 

Na mocy aneksu do dotychczasowej umowy z Saudi Aramco, PKN Orlen zwiększy zamówienia ropy naftowej z dotychczasowych 300 do 400 tys. ton surowca miesięcznie. Umowa Orlenu z Saudi Aramco obowiązuje od 2016 r. i początkowo zakładała sprowadzanie 200 tys. ton ropy każdego miesiąca.

 

Jak twierdzi prezes Orlenu Daniel Obajtek, zwiększenie wolumenu zamówień ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej jest kolejnym krokiem do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i stopniowego zmniejszania uzależnienia produkcji od dostaw surowca z Rosji.

Aktualnie PKN Orlen sprowadza z różnych krajów ponad 1,4 mln ton ropy naftowej miesięcznie, z czego dominująca część pochodzi z Rosji. Od 2018 r. Orlen stara się mocniej dywersyfikować regionalnie swoich dostawców, podpisując umowy na dostawy z Norwegii, Angoli, czy Nigerii.

Saudi Aramco jest największym koncernem petrochemicznym świata, który 11 grudnia zeszłego roku zadebiutował na giełdzie w Arabii Saudyjskiej. Państwowa spółka uznawana jest za najdroższy podmiot publiczny świata. Saudi Aramco odpowiada za ok. 10% globalnej produkcji ropy naftowej.

 

Akcje PKN Orlen na wtorkowej sesji wyceniane są po 85,9000 PLN, co jest wzrostem o niecałe 0,2% w stosunku do kursu z zamknięcia poniedziałkowej sesji.

Czytaj także: Saudi Aramco od dziś największym debiutem wszech czasów i najdroższą spółką publiczną świata

W środę 11 grudnia miał miejsce giełdowy debiut naftowego giganta, jakim jest Saudi Aramco. Zapowiadane od wielu miesięcy IPO okazało się wyjątkowo udane i zapisze się w historii rynków kapitałowych jako największe wydarzenie tego typu, detronizując dotychczasowego lidera - AliBaba Group, który w 20.. Czytaj
Saudi Aramco od dziś największym debiutem wszech czasów i najdroższą spółką publiczną świata

 

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk