• Odbierz prezent
Orlen z wynikami finansowymi. Kurs akcji spółki w dół

30 stycznia spółka Orlen przedstawiła wyniki finansowe. Okazały się niższe niż przed rokiem. Rozminęły się także z oczekiwaniami analityków.

 

30 stycznia przed sesją na GPW PKN Orlen opublikował wyniki finansowe za IV kwartał 2019 r.

W czwartym kwartale 2019 r. przychody wyniosły 27,5 mld zł wobec 29,4 mld zł w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi spadek o 6,5% rok do roku. Uzyskane przez spółkę przychody okazały się niższe o 2% od konsensusu analityków na poziomie 28,1 mld zł. Zysk netto wyniósł 771 mln zł wobec 902 mln zł przed rokiem, co stanowi spadek o 14,5% rok do roku. Osiągnięty przez spółkę zysk okazał się niższy o 17,5% od konsensusu analityków na poziomie 935 mln zł.

W całym 2019 r. Orlen uzyskał przychody na poziomie 111,2 mld zł wobec 109,7 mld zł w 2018 r. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 5,56 mld zł wobec 7,22 mld zł w poprzednim roku. W 2019 r. spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 4,49 mld zł wobec 5,6 mld zł w 2018 r.

W czwartym kwartale na wyniki finansowe wpłynęły trudne warunki makroekonomiczne. Na zysk netto negatywnie wpłynęła wycena zapasów spowodowana spadkiem cen ropy oraz wzrost kosztów amortyzacji związany z wprowadzeniem standardu raportowania MSSF16.

Spółka poinformowała, że w 2019 r. do obniżenia zysku netto o 1,1 mld zł przyczyniły się odpisy aktualizujące wartość majątku.

W 2019 r. spółka przeznaczyła na inwestycje 5,4 mld zł. Na koniec 2019 r. Orlen posiadał 2834 stacje paliw, a więc o 31 więcej niż przed rokiem.

W pierwszej połowie czwartkowej sesji na GPW Orlen jest notowany na minusie o ponad 2%. Na początku notowań spadek sięgał ponad 4%.

Czytaj także: Orlen zacieśnia współpracę z Saudi Aramco. Saudyjski gigant uniezależni Polskę od rosyjskiej ropy?

PKN Orlen poinformował we wtorek 21 stycznia o podpisaniu aneksu do umowy na dostawy ropy naftowej od saudyjskiego koncernu Saudi Aramco. Przedłużenie umowy zakłada również zwiększenie wolumenu zamówień od saudyjskiego giganta.   Na mocy aneksu do dotychczasowej umowy z Saudi Aramco, PKN Orlen zwi.. Czytaj
Orlen zacieśnia współpracę z Saudi Aramco. Saudyjski gigant uniezależni Polskę od rosyjskiej ropy?

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk