• Odbierz prezent
Orlen z dużym spadkiem marż w maju - downstream ponadtrzykrotnie niższa niż w kwietniu

Czołowa spółka petrochemiczna na warszawskim parkiecie, jaką jest PKN Orlen, poinformowała we wtorek 2 czerwca o wysokości marży downstream w maju. Okazała się ona ponadtrzykrotnie niższa niż miesiąc wcześniej. Pozostałe marże Orlenu również znacząco spadły w porównaniu do kwietnia. Na poniedziałkowej sesji kurs akcji spada o ponad 1%.

 

Jak wynika z komunikatu PKN Orlen, modelowa marża downstream w maju wyniosła 4,7 dolara na baryłce, w porównaniu do 14,5 dolara miesiąc wcześniej, co jest spadkiem o 67,5% m/m.

Marża downstream to różnica pomiędzy przychodami ze sprzedaży a kosztami zakupu ropy i pozostałych surowców. Segment downstream jest czołowym źródłem przychodów PKN Orlen, obejmującym działalność rafineryjną i petrochemiczną.

Jeszcze większe spadki zanotowała modelowa branża rafineryjna + dyferencjał Brent/Ural: w maju było to 1,1 dolara, wobec 9,6 dolara miesiąc wcześniej.

Dyferencjał Brent/Ural osiągnął zaś ujemną wartość -0,7 USD na baryłce, wobec 2,7 USD w kwietniu.

Dyferencjał Brent/Ural to różnica pomiędzy ceną 1 baryłki ropy Brent notowanej na londyńskiej giełdzie a ceną 1 baryłki znacznie bardziej zasiarczonej ropy Ural, z której w głównej mierze korzysta Orlen. Ujemny dyferencjał jest jednym z czynników znacznie niższych marż w maju.

 

Oprócz tego, spółka poinformowała, że w ramach przejęcia Ruchu stanie się większościowym udziałowcem, posiadającym 65% akcji. Pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i Alior Bank.

Czytaj także: PKN Orlen z wynikami finansowymi za I kwartał 2020 r. Akcje spółki w dół

6 maja przed sesją na GPW koncern paliwowy Orlen opublikował wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Uwzględniały one odpisy aktualizacyjne.   6 maja przed sesją na GPW PKN Orlen przedstawił raport finansowy za I kwartał 2020 r. Skonsolidowane przychody wyniosły 22,08 mld zł wobec 25,25 mld zł w ana.. Czytaj
PKN Orlen z wynikami finansowymi za I kwartał 2020 r. Akcje spółki w dół

 

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk