• Odbierz prezent
Orlen przejął ponad 80% akcji Energi. Co dalej?

PKN Orlen pomyślnie zakończył pierwszą fazę przejęcia Energi - koncernowi petrochemicznemu udało się odkupić ponad 80% wszystkich akcji spółki energetycznej, płacąc za nie po 8,35 PLN za sztukę. W kolejnej fazie przejęcia Energi, Orlen podejmie próbę odkupienia od akcjonariuszy pozostałych akcji.

 

W poniedziałek 27 kwietnia Biuro Maklerskie PKO BP, które obsługiwało wezwanie Orlenu na zakup akcji Energi, poinformowało że Orlen wszedł w posiadanie 333 313 083 akcji Energi, za które zapłacił 2 783 164 234,70 złotych. Łącznie stanowi to 80,49% wszystkich akcji Energi (414 067 114 sztuk).

Największym beneficjentem przejęcia Energi przez Orlen jest reprezentowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych Skarb Państwa, który sprzedał 213 326 316 akcji spółki (51,52%, uprawniające do 64,09% głosów na WZA), otrzymując za nie ponad 1,78 mld złotych.

 

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia procesu przejęcia Energi przez Orlen było zebranie w wezwaniu na sprzedaż przynajmniej 66% akcjonariatu gotowego do odsprzedaży akcji. Kolejnym etapem przejęcia będzie ogłoszenie kolejnego wezwania na zakup akcji Energi, tym razem dążącego do przejęcia wszystkich udziałów. Jeżeli w jego wyniku Orlen wejdzie w posiadanie przynajmniej 95% akcji Energi, będzie mógł ogłosić przymusowy wykup pozostałych, stając się posiadaczem 100% akcji spółki energetycznej.

 

Więcej na temat procesu przejęcia Energi i strategicznych celów stojących za tą decyzją:

Czytaj także: Orlen i Energa. Po co gigantowi paliwowemu przejęcie ryzykownej spółki energetycznej i co to znaczy dla akcjonariuszy?

Już nie tylko Lotos, ale również Energa - informacja o planach przejęcia przez PKN Orlen jednej z najwiekszych spółek energetycznych notowanych na GPW spadła jak grom z jasnego nieba tuż po zakończeniu czwartkowej sesji giełdowej. Chęć odkupienia od akcjonariuszy wszystkich udziałów po 7 złotych za .. Czytaj
Orlen i Energa. Po co gigantowi paliwowemu przejęcie ryzykownej spółki energetycznej i co to znaczy dla akcjonariuszy?

 

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk