• Odbierz prezent
Orlen planuje mniejszą dywidendę

PKN Orlen poinformował o swych planach obniżenia wysokości dywidendy za 2019 r. w związku z obecną sytuacją makroekonomiczną.

 

W dniu dzisiejszym poinformowano, że znany koncern paliwowy Orlen zamierza zmniejszyć wysokość planowanej dywidendy za 2019 r. Akcjonariusze otrzymają 1 zł na akcję zamiast wcześniej rekomendowanych 3 zł. W swym komunikacie spółka wyjaśniła, że wpływ na zmianę rekomendacji ma sytuacja makroekonomiczna, szczególnie na rynku finansowym oraz w sektorze paliwowo-energetycznym. Dodano, że spółka ma stabilną sytuację finansową, ale musi brać pod uwagę obecną sytuację gospodarczą związaną m.in. z pandemią koronawirusa i prognozy dotyczące sytuacji makroekonomicznej. Ostateczną decyzję o wysokości dywidendy podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie.

W latach 2017 i 2018 spółka wypłacała dywidendę w wysokości 3 złotych na akcję. W 2019 r. wypłaciła nawet dywidendę w wysokości 3,50 zł na akcję za 2018 r.

Aby otrzymać najbliższą dywidendę, akcje należy kupić najpóźniej 10 lipca 2020 r., a dzień wypłaty dywidendy to 28 lipca 2020 r.

Na koniec wtorkowej sesji na GPW akcje Orlenu kosztowały 60,50 zł. Przy takim kursie odniesienia stopa dywidendy wyniosłaby 1,68%.

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk