• Odbierz prezent
Orlen, JSW, CD Projekt i LPP tracą ponad 4%. Lotos i PGNiG mocno w górę

Wtorkowa sesja na GPW upłynęła pod znakiem spadków. Indeks WIG20 spadł o 1,66%. Na zamknięciu wartość indeksu największych spółek wyniosła 1771,70 pkt. mWIG40 stracił 1,06%, a sWIG80 0,48%. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył dzień na minusie o 1,42%.

 

Lotos i PGNiG wystrzeliły w górę, Orlen mocno w dół

Wśród warszawskich blue chipów tylko trzy spółki zakończyły dzisiejszą sesję wzrostami. Liderem wzrostów był dzisiaj Lotos. Na koniec notowań za akcje spółki płacono 63,20 zł, co stanowi wzrost o 7,12%. We wtorek Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen (m.in. sprzedaż 30% udziałów w rafinerii Lotos i 80% stacji tej sieci).

Orlen poinformował też, że podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG. Struktura transakcji nie została jeszcze określona. Informacja ta sprzyjała wzrostowi kursu akcji PGNiG. Na koniec sesji za akcje PGNiG płacono 5,11 zł, co stanowi wzrost o 3,99%.

Informacje o planowanych przejęciach nie sprzyjały natomiast kursowi samego Orlenu, który spadł o 4,69%. Na koniec notowań za akcje spółki inwestorzy płacili 58,50 zł.

Czytaj także: Orlen chce przejąć kolejną spółkę Skarbu Państwa - tym razem na celowniku PGNiG

Po uzyskaniu przez Orlen warunkowej zgody od Komisji Europejskiej na fuzję z Lotosem i wcześniejsze przejęcie Energi, największy koncern paliwowy w środkowej Europie potwierdził krążące od dłuższego czasu spekulacje na temat planów przejęcia czołowej polskiej spółki działającej na rynku gazu ziemneg.. Czytaj
Orlen chce przejąć kolejną spółkę Skarbu Państwa - tym razem na celowniku PGNiG

 

Orange na symbolicznym plusie

Spółka Orange zakończyła sesję na symbolicznym plusie, zyskując 0,08%. Na zamknięciu akcje Orange kosztowały 6,56 zł. Pozostałe spółki z branży telekomunikacyjnej zakończyły sesję na niewielkim tylko minusie. Cyfrowy Polsat stracił 0,29%, a Play 0,57%.

 

JSW najmocniej traci, CD Projekt i LPP też na sporym minusie

Liderem spadków okazała się dzisiaj JSW. Na koniec notowań za akcje spółki płacono 19,40 zł, co stanowi spadek o 4,81%. Wczoraj po zakończeniu sesji JSW opublikowała raport produkcyjny za II kwartał 2020 r.

Czytaj także: Produkcja węgla w JSW spadła w II kwartale 2020 r.

13 lipca JSW opublikowała raport dotyczący działalności operacyjnej w II kwartale. W tym okresie produkcja węgla wyniosła 2,6 mln ton, a produkcja koksu 0,73 mln ton.   13 lipca po zakończeniu sesji na GPW Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała raport z działalności operacyjnej za II kwartał 2020.. Czytaj
Produkcja węgla w JSW spadła w II kwartale 2020 r.

Wśród najmocniej tracących dzisiaj spółek znalazł się też CD Projekt. Na koniec sesji za akcje spółki inwestorzy płacili 353,90 zł, co stanowi spadek o 4,22%.

Spółka odzieżowa LPP też zakończyła dzień na mocnym minusie, tracąc 4,1%. Na zamknięciu cena akcji LPP wyniosła 6310 zł.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk