• Odbierz prezent
Orlen i Lotos liderami wzrostów WIG20. Wszystko dzięki Donaldowi Trumpowi

Na czwartkowej sesji dwa koncerny petrochemiczne wchodzące w skład WIG20 okazały się liderami wzrostów czołowego indeksu. Mowa oczywiście o PKN Orlen oraz o Lotos, które zareagowały na dynamiczne wzrosty na rynku ropy naftowej. Orlen zakończył sesję z ponad 8% wzrostem, będąc jednocześnie niewątpliwym liderem wartości obrotów (niemal 250 mln PLN), Lotos zaś zyskał dziś 6,25%.

 

Dzisiejsze dynamiczne wzrosty spółek paliwowych są bezpośrednio powiązane z zapowiedzią Donalda Trumpa, który poinformował o tym, że producenci ropy powrócą do polityki ograniczania podaży ropy naftowej. Prezydent USA oczekuje, że Arabia Saudyjska porozumie się z Rosją i oba kraje ograniczą dzienną produkcję ropy do poziomu ok. 10 mln baryłek. Na te informacje notowania ropy zareagowały gwałtownymi wzrostami. Ropa WTI wystrzeliła dziś ponad 16,5% w górę, osiągając cenę 29,85 dolarów za baryłkę.

Przypomnijmy, że 9 marca doszło do krachu na rynku ropy naftowej, po tym jak Arabia Saudyjska nie porozumiała się z Rosją, która zaś wcześniej zerwała negocjacje w ramach OPEC+. Konflikt doprowadził do rezygnacji z ograniczania produkcji ropy naftowej i wywołał zagrożenie znacznej nadpodaży surowca, co przełożyło się na paniczną reakcję uczestników rynku. Wówczas ropa potaniała o ponad 34%.

Drożejąca ropa przełożyła się na optymizm akcjonariuszy polskich spółek paliwowych. Orlen opublikował dodatkowo pozytywne informacje na temat marcowej marży downstream, która wzrosła z poziomu 9,8 dolara za baryłkę do 15 dolarów.

 

PKN Orlen zakończył sesję z wyceną 60,2000 PLN za akcję (8,31%), zaś Lotos 54,7400 PLN (6,25%).

Czytaj także: Krach na rynku ropy naftowej i wojna cenowa. Co się wydarzyło i dlaczego ropa dalej będzie tanieć?

Na poniedziałkowej sesji 9 marca doszło do krachu na rynku ropy naftowej, w wyniku którego notowania czarnego złota traciły nawet 34%, spadając do poziomów najniższych od czterech lat. Wczorajsze spadki były największymi od niemal trzech dekad - ostatni raz tak mocne obsunięcie notowań ropy naftowej.. Czytaj
Krach na rynku ropy naftowej i wojna cenowa. Co się wydarzyło i dlaczego ropa dalej będzie tanieć?

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk