• Odbierz prezent
Orlen dostaje zielone światło od Komisji Europejskiej. Do przejęcia Energi wciąz jednak daleko

PKN Orlen otrzymał bezwarunkową zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie Energi, o czym we wtorek 31 marca poinformowało Biuro Maklerskie PKO BP, które obsługuje wezwanie Orlenu na akcje spółki energetycznej. Oznacza to, że przejęcie Energi przez czołowy koncern paliwowy w kraju jest coraz bliżej realizacji.

 

Orlen na początku grudnia zeszłego roku ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Energii, deklarując chęć przejęcia wszystkich udziałów spółki energetycznej. Zapisy na sprzedaż akcji po cenie ustalonej na 7 PLN za sztukę rozpoczęły się 31 grudnia i będą trwały do 22 kwietnia (początkowo miał być to 9 kwietnia, jednak termin przedłużono ze względu na zawirowania związane z epidemią koronawirusa).

Zgoda od Komisji Europejskiej była jedną z formalności, która daje zielone światło dla procesu przejęcia Energi, jednak nie oznacza, że Orlenowi uda się tego dokonać. Aby doszło do realizacji pierwszej fazy przejęcia, akcjonariusze Energi muszą zgodzić się na odsprzedanie Orlenowi łącznie przynajmniej 66% (do 22 kwietnia) akcji po cenie 7 PLN za sztukę. Jeśli pierwsza faza przejęcia zakończy się powodzeniem, to i tak przed Orlenem długa droga do objęcia wszystkich akcji Energii. Więcej informacji na temat całego procesu znajdziesz w poniższym artykule:

Czytaj także: Orlen i Energa. Po co gigantowi paliwowemu przejęcie ryzykownej spółki energetycznej i co to znaczy dla akcjonariuszy?

Już nie tylko Lotos, ale również Energa - informacja o planach przejęcia przez PKN Orlen jednej z najwiekszych spółek energetycznych notowanych na GPW spadła jak grom z jasnego nieba tuż po zakończeniu czwartkowej sesji giełdowej. Chęć odkupienia od akcjonariuszy wszystkich udziałów po 7 złotych za .. Czytaj
Orlen i Energa. Po co gigantowi paliwowemu przejęcie ryzykownej spółki energetycznej i co to znaczy dla akcjonariuszy?

 

Na środowej sesji kurs Energi wynosi 6,9400 PLN, co oznacza że jest nieznacznie niższy od ceny z wezwania Orlenu (7 PLN). Sam Orlen traci na dzisiejszej sesji 1,26% przy kursie 55,0000 PLN.

 

PKN Orlen poprzez przejęcie Energi, która produkuje ponad 30% energii ze źródeł odnawialnych, chce stać się koncernem multienergetyczny, a także ograniczyć koszty operacyjne m.in. poprzez wykorzystanie nadwyżek energetycznych Energi.

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk