• Odbierz prezent
Optymistyczne dane z polskiej gospodarki - czy kurs złotego może zyskiwać na wartości?

W tym tygodniu pojawiło się kilka ważnych danych z polskiej gospodarki, m.in. z sektora produkcyjnego. Produkcja przemysłowa (biorąc pod uwagę korektę sezonową) wykazała w czerwcu międzyroczny wzrost o 18,6%. Jest to o kilka dziesiątych procenta mniej niż oczekiwał rynek, ale nadal jest to bardzo dobry wynik potwierdzający, że polski sektor produkcyjny w czasie koronawirusa radzi sobie całkiem dobrze.

Głównym ryzykiem dla polskiego przemysłu są utrudnione stosunki między dostawcami a klientami i rosnące ceny nakładów

Ich wysokie ceny potwierdził również indeks PPI, który międzyrocznie wykazał wzrost o 7%. Ten wzrost nadal będzie widoczny w wysokich cenach dla końcowego klienta, a więc nie można oczekiwać wyraźnego spowolnienia inflacji. W środę zostały opublikowane wyniki sprzedaży detalicznej, które w czerwcu wzrosły o 3,4% m/m. Opublikowane statystyki za II kwartał pokazują, że polska gospodarka bardzo szybko odbiła i PKB wróciło do poziomu sprzed pandemii.

W tym tygodniu złoty w stosunku do euro lekko się umocnił i w piątek rano jego kurs wynosił 4,56 PLN/EUR

W stosunku do euro umocnił się również dolar i na koniec tygodnia para walutowa USD/EUR była na poziomie 1,177. Na kurs euro mogło mieć wpływ posiedzenie EBC, który obiecywał wyraźne zmiany. Do zmian jednak nie doszło i z tego powodu kurs głównej pary walutowej pozostał bez zmian.


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk