• Odbierz prezent
Opór na kursie dolara australijskiego względem amerykańskiego (AUD/USD)

Ubiegły tydzień w całości należał do byków. Tygodniowa biała świeca ma ponad dwie figury i tylko poniedziałek mógł budzić wątpliwość co do nastawienia inwestorów. Kolejne dni to już wzrostowe świece przełamujące ostatni szczyt 0,7270.

Wiadomości rynkowe z mBank

Zanim to nastąpiło, na wykresie pojawiała się seria trzech podobnych korekt, trwających 2-3 dni. Ponieważ żaden z kolejnych dołków nie pokonał poprzedniego, to ich wyższa seria była zapowiedzią kolejnego impulsu wzrostowego.

Dzień dzisiejszy to zatrzymanie na cenie 0,7380. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy notowania AUDUSD tworzą punkt zwrotny w tym miejscu. W roku 2018 podaż dwukrotnie zatrzymywała posiadaczy długich pozycji w tym miejscu. Pytanie, czy i tym razem uda się to zrobić równie skutecznie, jest jeszcze bez odpowiedzi.

Oscylatory podążyły za rosnącą ceną, choć ich szeroki obraz nie jest taki optymistyczny.

MACD nie jest w stanie skutecznie wspiąć się na wyżyny, jak robi to wykres dolara australijskiego. O dywergencji negatywnej można było pisać już wcześniej, teraz jest jej kolejna odsłona.

Oscylator relatywnej siły powrócił w obszary wykupienia, co zwykle jest zapowiedzią spadków w postaci korekty. W takim przypadku powrót do przełamanego opory wydaje się ciekawa opcja.

Wcześniej jednak mały przystanek może mieć miejsce jeszcze na równym poziomie 0,7300. Im większa będzie przecena AUD, tym większe prawdopodobieństwo zmiany sentymentu na tej parze walutowej.

AUD na oporze - 1

Wykres kursu dolara australijskiego względem amerykańskiego (AUD/USD)


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk