• Sklep
  • Odbierz prezent
Operator giełdy kryptowalut na liście ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego w piątek 11 października wpisała na listę ostrzeżeń publicznych dwa nowe podmioty. Są to spółki Nevonet z siedzibą w Gdyni oraz w Londynie, prowadzące działalność w zakresie transakcji z wykorzystaniem kryptowalut.

 

Spółki Nevonet z o.o. oraz Nevonet Ltd zostały wpisane na listę ostrzeżeń publicznych z powodu naruszenia art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych:

 

Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, podlega grzywnie do 5.000.000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

 

Polska spółka Nevonet jest operatorem istniejącej od 2014 r. mało popularnej giełdy kryptowalut NevBit. Platforma handlowa oferuje dwa instrumenty - parę walutową bitcoina do polskiego złotego (BTC/PLN) oraz litecoina do polskiego złotego (LTC/PLN). Operator giełdy został wpisany na listę ostrzeżeń z tego samego powodu, co pozostałe polskie platformy obrotu kryptowalutami, które od początku zeszłego roku sukcesywnie pojawiały się na liście ostrzeżeń polskiego regulatora finansowego.

Zastrzeżenia Komisji do działalności giełd dotyczą kwestii przyjmowania depozytów i obsługiwania płatności w walutach fiducjarnych bez posiadania odpowiednich licencji.

Jako główną przyczynę przeniesienia działalności m.in. czołowej giełdy BitBay na Maltę podaje się właśnie problemy z KNF i komplikacje w relacji z bankami, które z tego faktu wynikały.

NevBit jest jedną z ostatnich platform obrotu kryptowalutami, obsługującą waluty fiducjarne, która znalazła się na liście ostrzeżeń regulatora.

Czytaj także: BitBay emigruje na Maltę - polska branża kryptowalutowa umiera

„Zależy mi, aby Bitbay był kojarzony z Polską, bo tutaj wyrósł na potężną firmę, wartą dziś blisko miliard złotych. Nadal chcemy się rozwijać i stąd wychodzić na zagraniczne rynki” – tak jeszcze w ubiegłym miesiącu mówił prezes BitBay, Sylwester Suszek. Podczas odbywającego się pod koniec ubiegłego.. Czytaj
BitBay emigruje na Maltę - polska branża kryptowalutowa umiera

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk