• Odbierz prezent
OPEC uratuje sytuację na rynku ropy? Kontynuacja przecen kawy arabica

Notowania ropy naftowej przez ostatnie kilka sesji gwałtownie zniżkowały, a bieżący tydzień otworzyły wręcz luką spadkową. Dopiero dzisiejsza sesja przynosi uspokojenie nastrojów oraz wyhamowanie zniżek w rejonie wczorajszych zamknięć.

Ceny ropy naftowej nadal są podatne na zniżki

ze względu na globalny pesymizm powiązany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Chinach i poza granicami tego kraju. Jednak awersja do ryzyka to nie wszystko – przedłużające się problemy w tym kraju mogą istotnie wpłynąć na popyt na ropę naftową z Chin, chociażby przejściowo. I to te obawy uderzają w ceny ropy naftowej najmocniej.

OPEC uratuje sytuację na rynku ropy? - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wczoraj tę kwestię poruszyli przedstawiciele Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Saudyjski minister energii ocenił, że w jego opinii wirus szybko zostanie poskromiony – a nawet jeśli obecna sytuacja istotnie wpłynie na popyt na ropę, to OPEC dysponuje możliwościami większego ograniczenia produkcji.

Tym samym, kartel przypomniał o roli strażnika notowań ropy, jaką przyjął w ostatnich latach. Obecne porozumienie naftowe OPEC+ obowiązuje do marca, ale w najbliższym czasie ma zostać przedyskutowana kwestia przedłużenia go do końca bieżącego roku. Warto pamiętać także o tym, że obecnie nieprzewidziane cięcie produkcji ma miejsce w jednym z państw kartelu – Libii. Tamtejsza produkcja ropy naftowej spadła poniżej poziomu 300 tys. baryłek dziennie ze względu na przedłużającą się blokadę pól naftowych.

OPEC uratuje sytuację na rynku ropy? - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAWA

Kontynuacja przecen kawy arabica.

Trwający od połowy października do połowy grudnia 2019 r. rajd notowań kawy w górę zaskoczył wielu inwestorów. Biorąc pod uwagę uwarunkowania fundamentalne globalnego rynku tego surowca, zwyżki były bowiem spore i nastąpiły one dość szybko. W połowie grudnia ub.r. cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych sięgnęła okolic 1,40 USD za funt, podczas gdy jeszcze w październiku nie przekraczała ona 1 USD za funt.

Wielu inwestorów nie wierzyło w to, że wzrost cen utrzyma się na długo, co zostało odzwierciedlone na rynku już w drugiej połowie grudnia. Wtedy to ceny kawy arabica rozpoczęła zniżki, które obserwujemy na tym rynku do dzisiaj. Obecnie cena kawy w USA porusza się w okolicach 1,06 USD za funt.

Z fundamentalnego punktu widzenia, uzasadnieniem dla niedawnych zwyżek cen kawy były prognozy jej deficytu w bieżącym sezonie. Zapasy kawy w Brazylii, będącej największym producentem kawy (w tym kawy arabica) na świecie, mają spaść na koniec sezonu do najniższego poziomu od 1962 r. - a przynajmniej tak szacuje amerykański Departament Rolnictwa.

Jednocześnie, wyższe ceny kawy automatycznie zachęcają rolników do jej większej produkcji – i to stanowi główny czynnik ograniczający potencjał wzrostowy cen kawy. W Brazylii produkcja kawy może powrócić do rekordowych poziomów, co już teraz przekłada się na presję na niższe ceny tego surowca.

OPEC uratuje sytuację na rynku ropy? - 3

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk