• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
OPEC nie traci formy
Z artykułu dowiesz się:

-jakie informacje przedstawia oficjalny raport OPEC

OPEC przyznał, że ich dochody spadły o 438 miliardów dolarów, osiągając tym samym 10 letnie minimum, jednocześnie pokazując, że zwiększony eksport nie wypełnia luki stworzonej przez sadek cen.

Według opublikowanego przez Organizację Krajów Eksportujących Paliwo rocznego biuletynu,
w 2015 roku osiągnął zysk ze sprzedaży ropy oraz przetworzonego paliwa na poziomie 518.2 miliarda dolarów, to najgorszy wynik od 2005 roku. Według raportu zwiększono także eksport o 1.7% do poziomu 23,6 miliona baryłek dziennie, głównie z powodu zwiększenia produkcji w Iraku oraz chęci wywarcia presji na konkurencji przez Arabię Saudyjską.

 

Garść statystyk

Kontrakty terminowe na ropę w 2015 roku straciły ponad 35% wartości, głównie ze względu na nadwyżkę podaży nad popytem, jednak w tym roku cena wzrosła o 90% względem swojej minimalnej ceny ze stycznia 2016. To z kolei było spowodowane czynnikami losowymi takimi jak pożary w Kanadzie oraz konflikt zbrojny w Nigerii.

OPEC zwiększając swoje wydobycie o 400 tysięcy baryłek dziennie pierwszy raz od 4 lat zwiększył tym samym swój udział na globalnym rynku o 0.2  punktu procentowego do 43%. Niestety nie wystarczyło to do wyrównania strat spowodowanych obniżką cen. Skutkiem tego było odnotowanie przez OPEC deficytu budżetowego (pierwszy raz od 1998 roku) w wysokości 99,6 miliardów dolarów, co w porównaniu do nadwyżki na poziomie 238.1 miliardów dolarów w roku 2014 nie napawa optymizmem.

 

OPEC w dobrej kondycji

Eksport Arabii Saudyjskiej, która ma największy wpływ na politykę OPEC wyniósł w zeszłym roku 7.163 miliona baryłek dziennie, jednocześnie Arabia Saudyjska zwiększyła wydobycie o 4.9% do poziomu 10.193 miliona baryłek dziennie.

Mimo, że liczba odwiertów OPEC w zeszłym roku spadła o 60 do poziomu 887, średnia na świecie okazała się znacznie gorsza co pozwala sądzić, że organizacja skutecznie oparła się zawirowaniom na rynkach surowców.


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk