• Odbierz prezent
OPEC+ nie pomoże - nie zwiększy wydobycia, presja inflacyjna rośnie!
fot. freepik.com

Dziś po południu zakończyło się spotkanie organizacji OPEC+. Wydarzenie było o tyle istotne, że od podjętych decyzji zależy nie tylko sytuacja na rynku paliw, ale także na rynku pieniądza. Mowa o inflacji – wzrost cen ropy i gazu jest czynnikiem wspierającym ogólny wzrost cen, czyli finalnie spadek wartości pieniądza.


Co postanowili decydenci OPEC+?


Nihil novi. OPEC+ ogłosił, że będzie trzymać się istniejącego planu stopniowego zwiększania wydobycia ropy naftowej.


Mowa o planie ustalonym dwa miesiące temu - grupa OPEC w lipcu zgodziła się zwiększać wydobycie o 400 tys. baryłek dziennie co miesiąc do kwietnia 2022 roku. Zgoda ta nie była jednak jednogłośna i spontaniczna – zwiększenie podaży spowolni wzrost cen, a tym samym zmniejszy zyski państw-producentów.


Dziś OPEC+ ostrzegł ponadto, że spodziewa się kolejnej fali, a przedstawiciel Rosji stwierdził, że popyt osłabnie w czwartym kwartale.

 

 

 

Rynek wie, że OPEC dba o swoje interesy


Mimo iż zwiększenie wydobycia byłoby pożądane, to rynek już przed spotkaniem nie miał złudzeń - Morgan Stanley nie spodziewał się luzowania podaży, szacował że obecne tempo będzie utrzymane.


Cena baryłki ropy rosła dziś stopniowo od 9:00, ale decyzja OPEC+ błyskawicznie wysłała kurs na całkiem nowy poziom: za baryłkę ropy WTI o 14:39 trzeba było zapłacić 76$, natomiast już po 16:00 aż 78$. Jest to cena, jakiej nie widziano od trzech lat.


Przyszłość ropy


Jeśli jednak spojrzeć na wykres z dłuższej perspektywy, ropa znajduje się tuż pod oporem, a przebicie tego poziomu teoretycznie dawałoby nadzieję na przełamanie trwającego od 2009 roku trendu spadkowego. Bardziej szczegółowo opisał tę predykcję Tomasz Gessner. 


Fitch Solutions zapowiada z kolei, że niepewność i niestabilność postpandemicznego odrodzenia sprawi, że ceny ropy będą się wahać.

Notowania: OIL.WTI

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Maria Turek

Absolwentka finansów i rachunkowości. Pasjonatka inwestowania fundamentalnego oraz algorytmicznego. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk