• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
OPEC nie mówił tego na poważnie
Z artykułu dowiesz się:

- Czy rzeczywiście planowane jest zamrożenie produkcji.

- Jakie zdanie w tym wzgledzie posiada Iran.

- Co minister do spraw ropy w Iranie uważa o decyzji Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Irański minister do spraw ropy uznaje decyzję kartelu OPEC odnośnie zamrożenia produkcji ropy naftowej, jako jeden wielki żart

 

Iran już zwiększył poziom eksportu ropy do 500.000 baryłek dziennie, po tym jak zniesione zostały sankcje na ten kraj. Teraz liczy na dodatkowe 250.000 baryłek dziennie, które będzie można eksploatować z kolejnych pól naftowym. Będą one gotowe do eksploatacji do końca tego roku.

 

Irański minister Petroleum Bijan Zangeneh powiedział, że jego kraj planuje podnieść produkcję ropy naftowej o 250.000 baryłek dziennie, do końca 2016 roku. Czarne złoto ma pochodzić ze złóż ropy znajdującej się w północnej części rejonu Azadegan. To pole naftowe znajduje się na granicy iracko-irańskiej i oba kraje mają dostęp do tego pola, które posiada szacunkowo 5,6 mld baryłek rezerw ropy naftowej.

 

Rozwój realizowanej inwestycji jest obecnie na ukończeniu a produkcja już się rozpoczęła. Jej dalszy rozwój będzie postępował w kilku fazach. Oczekuje się, że ostatecznie produkcja wzrośnie o 150.000 baryłek, po zakończeniu dwóch pierwszych etapów, a następnie wzrost osiągnie 250.000 baryłek.

 

Zangeneh powiedział niedawno, że Iran planuje osiągnąć dzienną produkcję surowego oleju na poziomie 4,6 mln baryłek dziennie po przeprowadzeniu 6-letniego planu rozwoju począwszy od 2016 do 2021 roku. Taki rozwój wymaga około 40 mln $ na potrzebne inwestycje infrastrukturalne.

 

Irańskie plany zwiększenia produkcji ropy naftowej pod koniec tego roku definitywnie niszczą perspektywę zamrożenia wyjściowego planu zaproponowanego wcześniej przez OPEC. Zangeneh sam plan zamrożenie nazywa jednym wielkim ''żartem''.

 

"Niektóre kraje, które produkują powyżej 10 mln baryłek dziennie wezwały Iran do zamrożenia produkcji, która obecnie znajduje się na poziomie jednego miliona baryłek dziennie" - takie słowa Zanganeh był cytowane przez Press TV. Irańska agencja informacyjna sugeruje, że jest to wyraźne odniesienie się do wroga Iranu, jakim w relacjach gospodarczych jest Arabia Saudyjska.

 

Wszystko to łączy się bezpośrednio ze spotkaniem, jakie miało miejsce w Doha, z początku zeszłego tygodnia, na którym dwóch największych producentów ropy - Arabia Saudyjska iRosja wraz z Wenezuelą i Katarem zgodziły się na zamrożenie produkcji ropy naftowej na poziomie produkcji ze stycznia, w celu stabilizacji ceny rynkowej. Ta oferta miała wymóc na innych krajach, aby te również dostosowały się do zalecanego porozumienia. Obecnie jednak wydaje się ono mało prawdopodobne.


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk