• Sklep
  • Odbierz prezent
OPEC na straży równowagi na rynku ropy naftowej. Cena kakao najwyżej od 2018 roku! Przegląd surowców z DM BOŚ

Po dwóch wzrostowych sesjach, dzisiaj rano na rynek ropy naftowej powrócili sprzedający. Na razie poranek upływa pod znakiem delikatnej presji podażowej, niemniej notowania ropy Brent nie oddalają się znacząco od poziomu 70 USD za baryłkę, a cena ropy WTI porusza się nieznacznie poniżej 59 USD za baryłkę.

Rywalizuj o realne nagrody na koncie demo

Dołącz do konkursu

Obawy dotyczące przyszłego wzrostu gospodarczego na świecie (zwłaszcza w kontekście konfliktu na linii USA-Chiny), wzrost produkcji i zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych – te czynniki w ostatnim czasie wprowadziły na rynek ropy naftowej więcej pesymizmu i odegrały ważną rolę w ubiegłotygodniowej dynamicznej zniżce cen tego surowca.

1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Kraje OPEC w ostatnich tygodniach powtarzają jednak, że nadal będą aktywnie dążyć do stabilizacji cen ropy naftowej na globalnym rynku. Wcześniej o zamiarach pilnowania globalnej podaży ropy (głównie poprzez utrzymanie limitów produkcji w samym kartelu) wspominali przedstawiciele Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, natomiast w tym tygodniu w podobnym tonie wypowiedział się minister ds. ropy naftowej Kuwejtu. Powiedział on agencji Reuters, że do końca tego roku globalny rynek ropy naftowej powinien być zrównoważony za sprawą spadku zapasów ropy na świecie oraz utrzymania się silnego popytu na ten surowiec.

Nie ulega wątpliwości, że kartel OPEC stoi obecnie w obliczu dużego wyzwania w postaci decyzji o losach porozumienia naftowego. Pewnym wydaje się, że czas jego obowiązywania zostanie przedłużony na drugą połowę bieżącego roku, jednak trudno ocenić, w jakiej formie. Z jednej strony, ze względu na sankcje narzucone na Iran i Wenezuelę przez USA, a także dotychczasowe porozumienie naftowe, produkcja ropy w OPEC spadła, co uzasadniałoby podniesienie limitów produkcji ropy naftowej w kartelu. Z drugiej strony, w obliczu rosnącej produkcji ropy w USA, prawdopodobnego wycofania się Rosji z porozumienia, a także niepewności dotyczącej globalnego popytu na ropę, zmiana limitów na wyższe mogłaby być ryzykowna. Nie można też wykluczyć sytuacji pośredniej, w której OPEC nie zmieni znacząco warunków porozumienia już na czerwcowym posiedzeniu, lecz dopuści możliwość rewizji w kolejnych miesiącach.

1

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAKAO

Kakao najdroższe od lata 2018 roku.

Ostatnie dwa tygodnie na rynku kakao upływają pod znakiem wzrostów cen tego surowca. Cena kakao w Stanach Zjednoczonych jeszcze w połowie maja nie przekraczała 2300 USD za tonę, zaś obecnie znajduje się w okolicach 2460-2470 USD za tonę. To najwyższy poziom notowań kakao w USA od lipca 2018 roku.

Główną przyczyną wzrostów notowań kakao są obawy o podaż tego surowca w Afryce Zachodniej, czyli regionie kluczowym z punktu widzenia produkcji kakao w skali całego świata. W Ghanie dużym problemem są choroby drzewek kakaowych, które najprawdopodobniej przełożą się na mniejsze zbiory od oczekiwanych. Z kolei na Wybrzeżu Kości Słoniowej mają miejsce rozczarowująco małe opady deszczu, które mogą negatywnie wpłynąć na późniejsze plony kakao w niektórych regionach tego kraju.

Niemniej, sytuacja jest daleka od dramatycznej, a produkcja kakao w tym roku ma być stosunkowo duża, więc – przynajmniej na razie – nie ma podstaw do gwałtownych zwyżek cen kakao.

1

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk