• Odbierz prezent
OPEC+ może przedłużyć rekordowe cięcia produkcji o 1-2 miesiące. Czy wpłynie to na ceny ropy?

Optymizm na rynku ropy naftowej nie ustaje. Początek czerwca przyniósł na wykresie notowań tego surowca przyspieszenie zwyżek i dotarcie do najwyższych poziomów od prawie trzech miesięcy. Cena ropy Brent dzisiaj rano przekroczyła barierę 40 USD za baryłkę.

W bieżącym tygodniu inwestorzy na rynku ropy naftowej żyją praktycznie jednym wydarzeniem – spotkaniem OPEC+, na którym mają zapaść decyzje co do kształtu porozumienia naftowego w najbliższych miesiącach. Póki co ustalenia zakładają solidarne cięcia produkcji ropy łącznie o niecałe 10 mln baryłek dziennie w maju i czerwcu, zaś później zmniejszenie cięć do około 8 mln baryłek dziennie.

Kraje OPEC+ rozważają jednak przedłużenie obecnie obowiązujących, rekordowych cięć na kolejne miesiące. Arabia Saudyjska sugerowała nawet, że byłaby skłonna zatwierdzić je w obecnej wysokości aż do końca bieżącego roku, jednak ten scenariusz jest najprawdopodobniej nie do zaakceptowania przez pozostałe kraje OPEC+. W rezultacie, coraz częściej jako najbardziej realną opcję wymienia się przedłużenie cięć o 1 lub 2 miesiące.

OPEC+ może przedłużyć rekordowe cięcia produkcji o 1-2 miesiące - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Według nieoficjalnych informacji przekazywanych przez agencję Reuters, Rosja skłania się w większym stopniu do wariantu 1-miesięcznego. Zdanie tego kraju będzie prawdopodobnie kluczowe, ponieważ Rosja i Arabia Saudyjska to dwaj najwięksi producenci ropy spośród krajów, które sygnowały porozumienie naftowe.


Tymczasem inną informacją, która pozytywnie wpływa na ceny ropy naftowej, jest fakt, że jak dotychczas, postanowienia porozumienia naftowego są respektowane przez poszczególnych producentów ropy naftowej. Wielu z nich bardzo szybko sprowadziło wydobycie do znacznie niższych poziomów, w ten sposób przyczyniając się przynajmniej do częściowego zniwelowania ogromnej nadwyżki na globalnym rynku ropy.

Wirtualne spotkanie OPEC+ zaplanowane jest wstępnie na 4 czerwca, jednak data ta do dzisiaj nie została oficjalnie potwierdzona.

OPEC+ może przedłużyć rekordowe cięcia produkcji o 1-2 miesiące - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Ceny złota zawróciły w dół.

Na rynku złota kolejna próba wybicia się na nowe tegoroczne szczyty cenowe zakończyła się fiaskiem. Mimo dotarcia cen kruszcu do okolic 1760 USD za uncję, będących w pobliżu maksimów z bieżącego roku, atak na ważną barierę na poziomie 1800 USD za uncję nie został przeprowadzony. Zamiast tego, notowania złota ponownie zawróciły w dół.

Zniżka cen złota to rezultat powrotu optymizmu na globalne rynki finansowe. Złoto, traktowane przez wielu inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań, w okresach lepszych nastrojów na rynkach akcji staje się mniej atrakcyjną alternatywą inwestycyjną.

Niemniej, obecnie zniżki nie oznaczają jeszcze trwałego pogorszenia się perspektyw dla cen złota. W perspektywie średnio- i długoterminowej ruch wzrostowy jest prawdopodobny za sprawą planowanych przez kluczowe banki centralne ogromnych programów luzowania ilościowego. Przywołują one echa sytuacji z lat 2009-2011, kiedy to ceny złota, na skutek erozji wartości papierowego pieniądza, wystrzeliły w górę.

OPEC+ może przedłużyć rekordowe cięcia produkcji o 1-2 miesiące - 3

Notowania złota – dane dzienne

 


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk