• Odbierz prezent
Omikron wstrząsnął rynkiem! Ogromne wyprzedaże dotknęły prawie wszystkich
fot. freepik.com

Piątkowa wyprzedaż z tytułu Black Friday „rozszerzyła się” w tym roku na rynki finansowe w wyniku niepokojących doniesień o nowym wariancie koronawirusa nazwanym Omikron. Specjaliści z WHO określają nowo odkryty wariant jako wysoce zaraźliwy – poprzednio taką rangę otrzymał dominujący na świecie wariant Delta. Medialne doniesienia napędziły falę wyprzedaży, informując, że nowy wariant może być najgroźniejszym do tej pory, w dodatku odpornym na obecnie stosowane szczepionki. Z drugiej strony pojawiają się doniesienia o jego łagodnym przebiegu.

Kluczowe indeksy na Wall Street straciły przeszło 2,2%, zdecydowanie gorzej było w Europie,

gdzie niemiecki DAX przecenił się o 4,2%, a francuski CAC40 aż o 4,8%. W wyniku obaw o lockdowny i spowolnienie traciły m.in. linie lotnicze i banki, na przeciwległym biegunie ponownie rozgrzały się walory „spółek covidowych”, w tym producentów szczepionek. W piątek Merck podał do informacji, że lek Molnupiravir, który miał być stosowany w leczeniu, jest jednak mniej skuteczny niż wcześniej sądzono, ma zmniejszać ryzyko hospitalizacji lub śmierci jedynie o 30%. W poniedziałek rano odbijają kontrakty na surowce, w tym ropa zyskuje ok. 5%, odbijają również kontrakty na indeksy, w tym na DAX, który po dotarciu do ok. 15 tys. pkt. znajduje się już powyżej 15 400 pkt.

Omikron wstrząsnął rynkiem! Ogromne wyprzedaże dotknęły prawie wszystkich - 1

Pomimo tego, że po zamknięciu sesji na warszawskim parkiecie kontrakty na zachodnie indeksy wciąż zniżkowały krajowy rynek i tak zakończył dzień na sporym minusie

Indeks WIG20 stracił niemal 4%, a indeksy mWIG40 i sWIG80 niecałe 3%, gdyby handel trwał dłużej, zapewne byłoby jeszcze gorzej i nie pomogło nam to, że krajowy rynek był już po solidniej korekcie. Na GPW w piątek traciła zdecydowana większość walorów, przy zwiększonej wartości obrotu, dla blue chipów sięgającej niemal 1,5 mld zł. W indeksie największych spółek najmocniej przeceniły się spółki surowcowe z JSW (-11,2%) na czele, koncerny paliwowe i banki, podobnie jak za granicą pozytywnie zareagowały spółki covidowe, w tym lider koronawirusowej hossy – Mercator Medical (+13,3%). Pozytywnie na tle innych spółek zakończyło sesję również Allegro (+4,1%), które może zyskać na potencjalnym ograniczeniu handlu stacjonarnego.

W indeksie mWIG40 najmocniejszym walorem, po publikacji wyników, był Ciech (+5,8%),

a poza nim rosły walory XTB (+5,3%), które może być beneficjentem rosnącej zmienności na rynkach, dobrze radzili sobie także producenci gier TS Games (+5,1%) i PlayWay (+3,3%) – z jednej strony korzystający na osłabiającej się krajowej walucie, z drugiej strony zachowanie poszczególnych branż mocno przypomina znany już nam scenariusz z wcześniejszych fal zachorowań. Najsłabiej w indeksie średnich spółek radziły sobie banki, w tym Alior (-8,7%), a także Benefit Systems (-6,9%), któremu nie służy potencjalne ograniczanie dostępu do sportu i rekreacji – znane już z minionego roku.

W indeksie sWIG80 podobnie jak w przypadku blue chipów najsłabszym walorem był producent węgla – Bogdanka (-10,5%),

a zaraz za nią znalazł się Enter Air (-9,8%), gdyż w pierwszej reakcji na wykrycie nowej mutacji zaczęto ograniczać ruch lotniczy.

Z pozostałych tematów:

  • ZE PAK wypracował w III kw. 86 mln zł zysku netto, co przewyższa konsensus o 223% i wyniki z poprzedniego roku o 755%. 
  • Kontrahent Krynicy Vitamin twierdzi, że poniósł straty co najmniej 15 mln USD z powodu wadliwych produktów – spółka kwestionuje zasadność i wartość szkody.
  • Oferta Unibepu o wartości ok. 393 mln zł brutto na realizację kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy została wybrana jako najkorzystniejsza.

Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk