• Odbierz prezent
Omikron budzi niepokój rządów i rynków finansowych
fot. freepik.com

Wykrycie nowej mutacji koronowirusa o nazwie omikron pochodzącego z RPA budzi niepokój na świecie. Wiele krajów (m.in. Wielka Brytania, Izrael, Francja, Austria, Holandia, Hiszpania, Niemcy) wprowadziło restrykcje dla podróżujących z RPA i krajów regionu. Wariantowi omikron przypisuje się kilkukrotnie wyższą zaraźliwość niż poprzednim. Wykryto już pojedyncze przypadki w Europie.

Póki co, liczba dobowych zakażeń w RPA nie jest wysoka, choć szybko rośnie, w przeliczeniu na 100tys. mieszkańców wynosi 8 przypadków. Trwają badania na ile nowy wariant jest odporny na szczepionki.

W ubiegłym tygodniu liczba nowych przypadków Covid-19 na świecie ustabilizowała się na poziomie około 560tys.,

istotnie spadły nowe rejestracje w USA (długi weekend), lecz wzrosła zachorowalność niemal w całej Europie, w tym w Polsce. Obecnie 54% nowych przypadków Covid-19 na świecie rejestruje się w krajach UE i Wielkiej Brytanii. Wyjątkowo wysoka jest obecna fala zakażeń w Niemczech.

Omikron budzi niepokój rządów i rynków finansowych - 1

Wybrane kraje odnotowały następującą liczbę zakażeń dobowych (średnia 7-dniowa) przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców: Austria 139, Holandia 130, Niemcy 69, Wielka Brytania 64, Polska 60, Hiszpania 15. Zakażenia są odwrotnie proporcjonalne do odsetka zaszczepionych.

Omikron budzi niepokój rządów i rynków finansowych - 2

Doniesienia o wariancie omikron koronawirusa wywołały duże zmiany na rynkach finansowych

silny spadek kursów akcji i umocnienie obligacji w piątek, notowania ropy naftowej spadły o 10$/bbl. Zakładamy, że jego wpływ na koniunkturę w Europie będzie jednak krótkotrwały ze względu na wysoki odsetek zaszczepionych i odporność gospodarek na restrykcje. Kolejne wersje wirusa są bardziej zaraźliwe, ale -miejmy nadzieję- mniej dotkliwe w przebiegu.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk