• Odbierz prezent
Olbrzymie wahania indeksu WIG20. Pułapki wysokiej zmienności

Epidemia koronawirusa niesie za sobą potężną dawkę niepewności dotyczącą sytuacji w gospodarce globalnej, w skali poszczególnych krajów oraz konkretnych firm. To zaś powoduje w oczywisty sposób niepokój na rynkach finansowych i na giełdach akcji. Jedną z konsekwencji takiego stanu rzeczy jest dawno niespotykana zmienność notowań, zarówno na giełdach światowych, jak i na naszym parkiecie.

Wielka zmienność indeksu WIG20

Przerwy w notowaniach, spowodowane koniecznością równoważenia rynków po przekroczeniu dopuszczalnych limitów zmian kursów, są od kilku tygodni bardzo częstym zjawiskiem. U sporej części inwestorów dezorientację powodują dodatkowo diametralne zmiany kierunku tych zmian. W przypadku WIG20 w drugiej połowie marca sesje, w trakcie których indeks traci od kilku do nawet kilkunastu procent (jak to miało miejsce 12 marca), przeplatają się z pojedynczymi z reguły wystrzałami w górę o 4-6 proc. Z jeszcze bardziej spektakularnymi zmianami mamy do czynienia w przypadku sporej części spółek. Dla przykładu, po serii trwających niemal od początku roku silnych spadków, w poprzednim tygodniu akcje Tauronu poszły w górę o 40 proc. W miniony poniedziałek traciły już jednak prawie 7 proc., a wtorkową sesję zaczynały od zwyżki przekraczającej 6 proc. Podobnych przypadków jest znacznie więcej.

Notowaniami rządzą emocje

Taka sytuacja powoduje wzrost nerwowości i notowaniami rządzą emocje. W takich warunkach trudno o podejmowanie racjonalnych decyzji. Ten czas warto jednak poświęcić na przemyślenie swoich planów i strategii na przyszłość. Tego typu ekstremalne wydarzenia stanowią asumpt do głębszego zastanowienia się nad wyciągnięciem wniosków z własnych reakcji na nie oraz zastanowieniem się nad indywidualnym podejściem do ryzyka i inwestycyjnymi preferencjami.


Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk