• Odbierz prezent
Olbrzymia zmienność cen złota! Analiza dużego interwału notowań tego metalu szlachetnego

Marzec był miesiącem dużej zmienności na rynku złota. Wartość tego metalu po dotarciu do 1700 USD spadła do wsparcia 1450 dolarów.

Korzystając z mierzenia kierunkowego widać, że poprzednia świeca ma tę samą wysokość co korekta z drugiego półrocza 2016 roku. O ile relacja ze skalą pionową zgada się z dokładnością do dolara, to czas ich trwania jest jak 1 do 6. Pokazuje to, jak obecny kryzys zmienił zmienność, choć nie wpływa to na zależności analizy technicznej.

Kolejnym przykładem jest zniesienie kontratakujące 38.2%, które potwierdziło cenę 1450$ jako kluczowe wsparcie, tworząc klaster cenowy z poprzednim pomiarem Fibonacciego.

Ponieważ bieżąca świeca, tworząc nowe „high”, zrealizowała minimalny zasięg wynikający z powyższej analizy, to należy rozważyć dwa scenariusze.

Pierwszy zakłada kontynuacje impulsu do kolejnego oporu. Jest nim strefa 1790$-1800$ wynikająca z serii szczytów z lat 2011-2012 (miejsca zaznaczone spadkowymi strzałkami).

Alternatywa to powrót poniżej 1700$ i testowanie zielonego wsparcia 1550$. Wysokie wartości wskaźnika stochastycznego, każą być czujnym. Szczególnie że przebywa on w strefie wykupienia od trzech kwartałów.

Gold – analiza dużego interwału - 1

Wykres cen złota

Na interwale dziennym dokładniej widać, zachowanie ceny GOLD na aktualnym oporze 1700$. Jeżeli wartość tego instrumentu w najbliższych dniach powróci poniżej niebieskiej strefy, to można spodziewać się podobnej reakcji, jak to miało miejsce pod koniec lutego i na początku marca.

W obu przypadkach Złoto dość szybko dotarło do zielonego wsparcia 1550$. Po drodze małą przeszkodą może okazać się jeszcze 1636$, gdzie początek mają ostatnie białe świece.

Podsumowując, to czy Gold podąży na północ, czy też rozpocznie kolejną korektę, zależy od jednej ceny. Jest nią niebieska strefa 1700$, i to na niej warto skupić uwagę w najbliższych dniach.

Gold – analiza dużego interwału - 2

Wykres notowań złota

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk