• Odbierz prezent
Okres odreagowania na światowych rynkach akcji. Wojna handlowa między USA a Chinami nadal stanowić będzie ryzyko

Za nami kolejny ciekawy i mocno zmienny tydzień, szczególnie w wykonaniu WIG20. Ogólnie jednak był to okres odreagowania na światowych rynkach giełdowych, jednak na pewno jeszcze kolejne rozdziały wojny handlowej między Chinami a USA będą stanowiły ryzyko.

Póki co w minionym tygodniu

miało miejsce pewne złagodzenie stanowisk, a w czwartek Trump informował, że w piątek odbywać się będzie kolejna runda rozmów. Strona chińska potwierdza, że rozmowy trwają, ale konkretów mamy jak na lekarstwo. Mimo to jednak dane o mocnej konsumpcji w USA połączone z oczekiwaniem na luźną politykę pieniężną Fed stanowią kotwicę hossy, w efekcie czego, mimo pogłębiającej się inwersji na krzywej dochodowości, indeks S&P500 wzrósł w minionym tygodniu o 2,79%. W Europie sytuacja wyglądała tak samo – indeksy w Niemczech i we Francji zyskiwały podobnie. W obliczu słabych danych z Niemiec i ogólnie z Europy narasta presja na EBC.

Natomiast sytuacja w Warszawie

wyglądała nieco inaczej. Koniec końców tydzień WIG zakończył wzrostem o 1,23%, a WIG20 o 1,5%, ale gdyby nie piątkowa sesja i potężne odreagowanie, głównie na dużych spółkach, w tym bankach, tydzień kończyłby się na minusie. Sytuacja mocno skomplikowała się po wydaniu opinii biura prawnego Sądu Najwyższego, że kredyty frankowe denominowane i indeksowane powinny być traktowane podobnie. Ważniejszy będzie oczywiście wyrok TSUE (być może wrzesień), ale przypomniało to rynkowi o ryzyku frankowym, w efekcie czego banki w nie zaangażowane traciły po kilka (Santander, PKO BP) do kilkunastu procent (Millenium). I w piątek właśnie tę przesadną reakcję odreagowywały. Natomiast z punktu widzenia fundamentalnego zwraca uwagę zachowanie Playa, który pokazał bardzo dobre wyniki, podniósł prognozę, a to skutkowało w perspektywie tygodniowej wzrostem o ponad 14%. Mocne zachowanie prezentował też CD Projekt, który zakończył tydzień wzrostem o 5,24%. Rósł już przed wynikami, które w II kw. okazały się bardzo dobre. Kurs ustanowił nowe historyczne maksimum na poziomie 259,80 PLN, jednak nastąpiła realizacja zysku i zamknięcie tygodnia na 253 PLN. Po chwilowej korekcie wzrosty kontynuowało Dino. Na przeciwległym biegunie było JSW (-6,72%), które nie zachwyciło strukturą wyników i słabym OCF.

Ten tydzień również może być ciekawym

w kontekście prezentowanych danych makro. Chociaż w poniedziałek w USA jest dzień wolny ze względu na Święto Pracy, to w Europie kalendarium jest bogate – prezentowane rano indeksy PMI dla przemysłu krajów strefy euro nie rozczarowały, a z Polski wypadł nawet lekko lepiej od prognoz. W dalszej części tygodnia będą publikowane jeszcze analogiczne indeksy z sektora usług, a z USA indeksy ISM dla przemysłu i usług. Najważniejszą figurą tygodnia będą jednak piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym, a także stopa bezrobocia za sierpień.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk