Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,27%
USD / PLN3,98-0,16%
CHF / PLN4,42+0,35%
GBP / PLN5,04+0,00%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 501,15+0,13%
FT-SE7 959,96+0,35%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 772,88+0,03%
S&P 5005 251,31+0,05%
ROPA BRENT86,61+1,06%
ROPA WTI82,08+0,44%
ZŁOTO2 221,66+1,36%
SREBRO24,86+1,18%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

OKIEM ANALITYKA - Informacje z EBC nie pomogły zbytnio euro

Marek Rogalski | 19:44 09 wrzesień 2021
OKIEM ANALITYKA - Informacje z EBC nie pomogły zbytnio euro | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj wiceprezes FED John Williams próbował jednocześnie mieć ciastko i zjeść ciastko twierdząc, że byłoby wskazane doprowadzić do taperingu jeszcze w tym roku, dodając przy tym, że wcześniej chciałby zobaczyć większą poprawę na rynku pracy. Bardziej zdecydowanie próbował jednak przekazać, że dyskusji o taperingu nie należy wiązać z oczekiwaniami w kwestii podwyżek stóp - jego zdaniem to dwie różne sprawy.

Z kolei dzisiaj EBC nieco zaskoczył rynki oznajmiając, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy dokona rekalibracji pandemicznego programu skupu aktywów dopasowując go do nowych warunków w gospodarce, które uległy poprawie. Ale jednocześnie Christine Lagarde nie podała żadnych szczegółów, a lepsze prognozy dla PKB skontrastowała ze stwierdzeniem, że wariant Delta pozostaje obecnie największym ryzykiem dla ich realizacji.

Najciekawsze było jednak stwierdzenie, że rekalibracja to nie tapering. Tak, czyli jak? Czy to dyskusja o nazewnictwie, czy o fakcie, którego efektem będzie nieco mniejszy dodruk pieniądza? Wreszcie u nas prezes Glapiński przyznał dzisiaj, że chciałby, aby warunki do podwyżki stóp procentowych nastąpiły jak najszybciej, co mogłoby mieć miejsce w I kwartale 2022 r. Dodał jednak, że bank centralny musiałby być przekonany, że inflacja ma charakter popytowy, a ryzyka pandemiczne byłyby w odwrocie.  Dodał jednak, że nie jest przekonany, co zmiana stóp o 15 p.b. zmieniałaby w gospodarce.

Czy należy to odbierać, jako sygnał, że NBP liczy się z bardziej zdecydowanymi ruchami w przyszłym roku? Nic z tych rzeczy, zdaniem NBP obecne modele pokazują, że inflacja znajdzie się w zasięgu celu w połowie 2022 r, choć oczywiście ważna będzie nowa projekcja inflacyjna, którą poznamy w listopadzie. Tak, czyli jak? Czy te trzy przykłady są zapowiedzią swoistej nowomowy ze strony decydentów?

Reklama

Dzisiaj Europejski Bank Centralny zaskoczył informacją o planowanym zmniejszeniu skali pandemicznego skupu obligacji PEPP, który planowo ma trwać do marca 2022 r., a jego limit wynosi 1 bln 850 mld EUR. Ta informacja pojawiła się w komunikacie o godz. 13:45, ale podczas konferencji prasowej o godz. 14:30 prezes Christine Lagarde ujawniła, że proces ten ma zakończyć się do grudnia, ale nie podała żadnych szczegółów.

Mgliste perspektywy sprawiły, że euro ostatecznie straciło na szerokim rynku. Wpływ na to miała też retoryka, że rekalibracja to nie tapering, a wyższa inflacja jest przejściowa, chociaż zarazem EBC przedstawił nowe projekcje w których mamy wyższą dynamikę inflacji na lata 2021-23 od tej spodziewanej wcześniej (choć wyskok ponad 2 proc. spodziewany jest tylko w tym roku). Decydenci w EBC widzą też lepsze perspektywy dla gospodarki (co mogło stać za dzisiejszą decyzją o rekalibracji PEPP), choć jednocześnie Lagarde zabezpiecza się dodając, że Delta pozostaje obecnie największym ryzykiem.

Informacje z EBC nie pomogły zbytnio euro - 1

Informacje z EBC nie pomogły zbytnio euro - 1

Wykres dzienny EURUSD

Na globalnym rynku uwagę zwraca odbicie indeksów na Wall Street, choć kolejne godziny pokażą na ile jest ono trwałe. To może  stać za obserwowanym powrotem w stronę słabszego dolara na większości zestawień (wyjątkiem jest wspomniane euro). W najbliższych godzinach warto będzie obserwować, co mają do powiedzenia członkowie FED (mamy kilka ważnych wystąpień), oraz jak rozwinie się sytuacja na amerykańskim długu (rentowności 10-letnich obligacji lekko spadały dzisiaj do 1,33 proc.).

Reklama

Technicznie EURUSD nie naruszył wczorajszego dołka przy 1,1801 i to jest dobra informacja dla tych, którzy spodziewają się odbicia wspólnej waluty. Kluczowe będzie jednak zachowanie się notowań w strefie 1,1835-50 (na ile popyt będzie miał siłę wyprowadzić notowania powyżej).

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama

Czytaj dalej