• Odbierz prezent
spółki dywidendowe gpw

W tym tygodniu mamy na GPW nieco mniej okazji dywidendowych niż w ubiegłym, ale i tak wciąż sporo, co pokazuje nam, że jesteśmy obecnie cały czas w sezonie dywidendowym. W najbliższych dniach inwestorzy będą mieli ostatnią okazję, by zapisać się na dywidendy 6 spółek z GPW. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Wittchen – 21 maja (30 maja 2018)
  • mBank – 22 maja (7 czerwca 2018)
  • Aiton Caldwell – 23 maja (4 czerwca 2018)
  • Globe Trade Centre – 23 maja (14 czerwca 2018)
  • Budimex – 24 maja (7 czerwca 2018)
  • Voxel – 24 maja (7 czerwca 2018)

 

Stopa dywidendy

Najwyższą stopą dywidendy wśród analizowanych spółek może pochwalić się notowany na rynku NewConnect Aiton Caldwell. Spółka ta wypłaci 0,10 zł na jedną akcję, co przy cenie akcji z dzisiejszego otwarcia (0,79 zł) daje dwucyfrową stopę dywidendy na poziomie 12,66%. Niewiele spółek dywidendowych daje okazje do zgarnięcia tak wysokiego zysku z dywidendy. Bardzo mocną stopą dywidendy może pochwalić się także Budimex, który wypłaci 17,61 zł na jedną akcję. To, przy dzisiejszej cenie otwarcia na poziomie 184,80 zł daje stopę dywidendy na poziomie 9,53%. Ponad 5% stopę dywidendy oferuje także Voxel (5,13%). Całkiem atrakcyjnie wyglądają dywidendy wypłacane przez Wittchen (4,21%) i Globe Trade Centre (3,72%). Skromnie przy tym wygląda dywidenda mBanku. W tym przypadku sporo do powiedzenia miała Komisja Nadzoru Finansowego, która zgodnie z opublikowanymi wcześniej średnioterminowymi wytycznymi dotyczącymi polityki dywidendowej banków komercyjnych zarekomendowała mBankowi wypłatę do 20% zysków osiągniętych w 2018 roku. Dywidenda mBanku mogła więc być teoretycznie nawet 5-krotnie wyższa.

 

dywidenda

 

Historia wypłat

Najlepszą historią wypłat dywidendowych może pochwalić się dywidend, w przypadku którego będziemy mieli do czynienia z 10 wypłatą z rzędu. Będzie to zarazem rekordowa dywidenda w ujęciu nominalnym, gdyż rok wcześniej na jedną akcję przypadło 14,99 zł dywidendy. W zasadzie trend wielkości wypłat w przypadku Budimexu jest rosnący, choć tendencję tę nieznacznie psują lata 2012, 2014 i 2015. Nieźle pod względem systematyczności wypłat prezentuje się także Aidon Caldwell, który od 2011 roku tylko raz nie podzielił się zyskami z akcjonariuszami. Tendencja wielkości wypłąt również w tym przypadku jest rosnąca, choć rekordową dywidendę spółka wypłaciła w 2015 roku (za 2014 rok) – było to 0,13 zł na jedną akcję. Dla Wittchen i Voxel będzie to trzecia z rzędu i zarazem rekordowa wypłata w historii. Globe Trade Centre wypłaci drugą dywidendę z rzędu i przy okazji wyższą od poprzedniej. mBank w ostatnich latach nie słynie z regularnych wypłat. W okresie 1996-2001 regularnie dzielono się tu zyskiem z akcjonariuszami. Później wypłacono tylko 2 dywidendy – za lata 2012-2013. Obecna jest od nich zdecydowanie niższa.

 

Rekomendacje domów maklerskich

Spośród omawianych spółek dla 3 jesteśmy w stanie przedstawić w miarę aktualne rekomendacje domów maklerskich.

W przypadku mBanku rekomendacje są raczej negatywne. DM Trigon i Haitong Bank w lutym rekomendowały Sprzedaj z ceną docelową odpowiednio 418,60 zł i 431,00 zł. Najświeższa rekomendacja (z 19 kwietnia) jest neutralna – wydał ją DM Vestor z ceną docelową 441,00 zł.

Negatywne rekomendacje ma także Budimex. 9 kwietnia DM Trigon rekomendował sprzedaż z ceną docelową 158,00 zł, a 11 maja rekomendację Redukuj wydał DM BDM (z ceną docelową 171,30 zł).

W przypadku spółki GTC mamy dwie rekomendacje Kupuj – od Haitong Bank (z 22 lutego) z ceną docelową 10,80 zł i od DM BDM (z 27 marca) z ceną docelową 11,17 zł.

 

Podsumowanie analizy

Bardzo atrakcyjnie na tle wszystkich analizowanych spółek wypadają Budimex i Aiton Caldwell. Obie spółki wypłacą bardzo wysoką dywidendę pod względem stopy zwrotu. Obie również mogą pochwalić się długą i stabilną historią wypłat. Co ważne, w ich przypadku wielkość wypłacanej dywidendy rośnie na przestrzeni lat. Obie spółki mają jednak pewne minusy. W przypadku Budimexu mamy negatywne rekomendacje domów maklerskich, wskazujące na potencjalne spadki cen akcji od kilku do ponad 20%. Z kolei Aiton Caldwell jest spółką notowaną na mało płynnym rynku (NewConnect). Pozostałe omawiane spółki (poza mBankiem) mogą pochwalić się całkiem atrakcyjną stopą dywidendy za 2017 rok, ale są to podmioty, które od niedawna dzielą się zyskiem z akcjonariuszami.

 

Czytaj także: Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?

Część spółek giełdowych regularnie wypłaca dywidendę. Inwestycja w takie spółki przeznaczona jest dla osób, które swoją strategię inwestycyjną budują w długim terminie. Horyzont inwestycyjny, w którym działają inwestorzy nastawieni na zyski z dywidend to kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt l.. Czytaj
Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk