• Odbierz prezent
dywidenda gpw

W tym tygodniu inwestorzy będą mieli ostatnią okazję, by zapisać się na najbliższą dywidendę 4 spółek z GPW. Trzeba przyznać, że pod względem stopy dywidendy prezentują się one bardzo ciekawie. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Decora – 8 maja (24 maja 2018)
  • Ulma Construccion – 8 maja (14 maja 2018)
  • AB Inter RAO Lietuva – 10 maja (22 maja 2018)
  • Asseco Business Solutions – 11 maja (5 czerwca 2018)

 

Decora to polski producent artykułów wykończenia wnętrz, którego oferta obejmuje m.in. artykuły podłogowe, okienne, sufitowe i ścienne. Firma działa od 1994 roku, a w 2005 roku zadebiutowała na GPW.

Ulma Construccion to producent i dostawca systemów deskowań i rusztowań dla wszystkich sektorów budownictwa. Na GPW jest obecny od 1997 roku.

AB Inter RAO Lietuva jest litewską spółką z sektora energetycznego. Operuje w regionie bałtyckim i jest jednym z największych niezależnych dostawców energii na Litwie. Długofalowe cele spółki oparte są na rozwoju ‘zielonej energii’. Spółka zadebiutowała na GPW w 2012 roku.

Asseco Business Solutions jest polską firmą informatyczną, która od ponad 20 lat dostarcza rozwiązania wspomagające zarządzanie procesami biznesowymi w przedsiębiorstwach. Powstała w 2017 roku w wyniku połączenia kilku polskich spółek z branży IT. Jest częścią międzynarodowej Grupy Asseco oraz jej centrum kompetencyjnym odpowiedzialnym za aplikacje ERP dla biznesu.

 

Stopa dywidendy

Szczególnie atrakcyjnie wygląda dywidenda wypłacana przez litewską spółkę energetyczną. Na każdą akcję AB Inter przypadnie 0,355 euro dywidendy, co przy aktualnym kursie daje nam kwotę ok. 1,51 zł. W zestawieniu z ceną akcji na dzisiejszym otwarciu (12,95 zł) daje to dwucyfrową stopę dywidendy na poziomie 11,66%. Bardzo atrakcyjnie wygląda również dywidenda, którą wypłaci Decora. Stopa dywidendy nie jest w tym przypadku co prawda dwucyfrowa, ale i tak zachęcająca – na jedną akcję spółki przypadnie 0,90 zł dywidendy, co przy kursie akcji na poziomie 10,80 zł daje 8,33% zysku z dywidendy. Stopy dywidendy dla Ulmy i Asseco BS to odpowiednio 5,11% i 4,83%, więc w porównaniu z przeciętnymi wypłatami dywidend w ubiegłym roku również one wyglądają całkiem nieźle.

 

dywidenda

 

Historia wypłat

Najbardziej regularną spółką pod względem wypłat dywidend w ostatnich 10 latach był Asseco BS. W tym okresie nie było żadnego roku, w którym spółka nie podzieliłaby się zyskiem z akcjonariuszami. Trend wielkości wypłat jest wzrostowy, choć wyjątkiem jest ‘korekta’ w 2012 roku. Dywidenda za 2017 rok będzie piątą rosnącą z rzędu, a zarazem najwyższą nominalnie w historii spółki. W tym samym okresie Decora tylko raz nie wypłaciła dywidendy (za 2014 rok), ale może pochwalić się dłuższą o 2 lata historią wypłat. Spółka zrekompensowała akcjonariuszom brak dywidendy za 2014 wypłacając rok później rekordową dywidendę, w większości z kapitału zapasowego. Trend wielkości wypłat jest rosnący, choć zaburza go nieco rekordowa dywidenda za 2015 rok. Dywidenda za 2017 rok jest wyższa od poprzedniej. Systematycznych wypłat dokonuje także AB Inter, gdyż od debiutu na GPW robi to co roku. Będziemy mieli zatem do czynienia z 6 dywidendą rzędu, z której mogą skorzystać inwestorzy z warszawskiego parkietu. W wielkości wypłat nie widzimy jednak tendencji wzrostowej. Najwyższą dywidendę spółka wypłaciła za 2015 rok i kolejne 2 wypłaty są coraz niższe. Najmniej regularna pod względem wypłat była w ostatnich latach Ulma. W ostatnich 10 latach zdecydowała się na 5 wypłat: za lata 2010-2012 i 2016-2017. Po 3-letnim okresie bez dywidendy spółka wypłaciła inwestorom rekordową dywidendę za 2016 rok (w większości z kapitału zapasowego), a ta za 2017 rok jest od niej niższa.

 

Rekomendacje domów maklerskich

Obecnie dysponujemy tylko dwoma w miarę ‘świeżymi’ rekomendacjami domów maklerskich dla analizowanych spółek. Starsza z nich (10.12.2017) to Trzymaj dla Decory - z ceną docelową w perspektywie 12 miesięcy na poziomie 9,90 zł. Nowsza (14.01.2018) to Trzymaj dla Asseco BS – z ceną docelową 30,20 zł. Obie rekomendacje wydał DM BOŚ.

 

Podsumowanie analizy

Trzeba przyznać, że wszystkie 4 spółki, na których dywidendy można zapisać się w tym tygodniu, wyglądają atrakcyjnie pod względem stopy dywidendy. Na tym tle i tak mocno wyróżniają się AB Inter i Decora. W przypadku pierwszej z nich minusem dla inwestorów jest oczywiście ryzyko walutowe, gdy litewska spółka wypłaca dywidendę w euro, a nie w złotych. Obie powyższe spółki mogą pochwalić się systematycznymi wypłatami dywidend, ale przewagą Decory jest dłuższa historia wypłat i tendencja rosnącej wielkości dywidendy. Mocną historią dywidendy może pochwalić się także Asseco BS, co przy atrakcyjnej stopie zwrotu i rosnącej tendencji wielkości wypłat również pozwala wyróżnić ją w grupie analizowanych spółek.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk