• Odbierz prezent
dywidenda

W tym tygodniu inwestorzy będą mieli ostatnią okazję, by zapisać się na najbliższą dywidendę aż 8 spółek z GPW. Trzeba przyznać, że pod względem stopy dywidendy prezentują się one bardzo ciekawie. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Eurocash – 14 maja (6 czerwca 2018)
  • CDRL – 14 maja (1 czerwca 2018)
  • British Automotive Holding – 15 maja (29 maja i 17 sierpnia 2018)
  • Immofinanz AG – 15 maja (17 maja 2018)
  • ASBISc Enterprises – 15 maja (12 czerwca 2018)
  • Cyfrowe Centrum Serwisowe – 17 maja (29 maja 2018)
  • Teliani Valley Polska – 17 maja (29 czerwca 2018)
  • Asseco Poland – 17 maja (7 czerwca 2018)

 

Stopa dywidendy

Pod względem stopy dywidendy najciekawiej wygląda British Automotive Holding (BAH). Spółka ta wypłaci zysk za 2017 rok w dwóch transzach, dla których mamy ten sam dzień ustalenia prawa do dywidendy. W obu transzach akcjonariusze otrzymają po 0,46 zł za akcję, co w sumie, przy dzisiejszej cenie otwarcia na poziomie 9,24 zł, daje stopę dywidendy na poziomie 9,96%. To jedna z najwyższych stóp w ostatnim czasie.  Wysoką stopę dywidendy oferują także Cyfrowe Centrum Serwisowe (CCS), które wypłaci 0,09 zł na akcję (stopa dywidendy = 7,56%), Asseco Poland (3,01 zł; 6,67%) i ASBICX Enterprises (0,21 zł; 6,07%). Pozostałe 4 spółki oferują zysk z dywidendy na poziomie około 3%, co jest dość przeciętną stopą zwrotu dla spółek dywidendowych, choć nie tak niską, by akcjonariusze mieli na co narzekać.

 

dywidenda

 

Historia wypłat

Najlepszą historią wypłacanych dywidend mogą pochwalić się wchodzący w skład indeksu WIG20 Eurocash, a także znajdujący się w nim do niedawna gigant branży IT – Asseco Poland. Obie spółki w okresie ostatnich 10 lat systematycznie dzieliły się zyskiem z akcjonariuszami. Nieco lepiej wypada tutaj Asseco Poland, gdyż do wypłaty zysku za 2015 rok wysokość dywidendy (w ujęciu nominalnym) systematycznie rosła do poziomu 3,01 zł. Dywidenda za 2017 rok będzie 3 z rzędu na tym właśnie poziomie, przy czym tym razem ok. 30% wypłaconej kwoty pochodzi z kapitału zapasowego. W przypadku Eurocash nie mieliśmy tak czytelnego trendu wysokości wypłat. Od 2012 roku spółka wypłaca od 0,73 zł do 1,00 zł na akcję. Najniższe wypłaty to te za rok 2016 i nadchodząca wypłata za rok 2017.

Dla spółki CCS będziemy mieli 6 z rzędu wypłatę dywidendy. Poza rokiem 2013 (0,35 zł na akcję) wypłaty były raczej stabilne i oscylowały wokół poziomu 0,10 zł na akcję. Dywidenda za 2017 rok jest niższa od poprzedniej.

Spółki Immofinanz i ASBISc były w ostatnich lata mniej systematyczne. Obie zrobiły przerwę w wypłatach w przypadku lat 2013 i 2014. Pierwsza z nich wcześniej dokonała 3, a druga 2 wypłat. W przypadku Immofinanz wypłata za 2017 rok jest wyższa niż w poprzednich dwóch latach, ale wyraźnie niższa niż przed przerwą w wypłatach. Z kolei ASBISc wypłaci rekordową dywidendę.

Spółki CDRL i Teliani Valley wypłacają czwartą, a spółka BAH trzecią dywidendę z rzędy. W przypadku CDRL wypłata będzie niższa niż rok wcześniej, a w przypadku dwóch pozostałych spółek wypłata będzie rekordowa.

 

Podsumowanie analizy

Wśród spółek, na których dywidendy możemy zapisać się jeszcze w tym tygodniu pod względem wysokości wypłaconej dywidendy wyróżniają się 4. Zdecydowanie najwyższą stopę dywidendy oferuje spółka motoryzacyjna – British Automotive Holding, zajmująca się obsługą takich marek jak Jaguar, Land Rover i Aston Martin. Jest to dość nowy podmiot w gronie spółek dywidendowych. Długą historią wypłat z trendem wzrostowym może pochwalić się za to Asseco Poland, który również wypłaca atrakcyjną dywidendę z perspektywy stopy zwrotu. To pozwala uznać giganta IT za jedną z najciekawszych okazji dywidendowych w tym tygodniu. Pozostałe dwie spółki z wysoką stopą dywidendy to ASBISc Enterprises i CCS. Druga z nich notowana jest na NewConnect, co wiąże się z niższą płynnością. Dużo lepiej pod tym względem wygląda notowany na głównym parkiecie ASBISc, który wypłaca przy tym rekordową dywidendę w swojej historii.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk