• Odbierz prezent
stopa dywidendy gpw

W tym tygodniu inwestorów z warszawskiej giełdy czeka naprawdę spora liczba okazji dywidendowych. W najbliższych dniach będą mieli ostatnią okazję, by zapisać się na dywidendy aż 21 spółek z GPW, co jest rekordem bieżącego sezonu dywidendowego. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z możliwością zakupu akcji z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

 • Giełda praw majątkowych Vindexus - 25 czerwca (4 lipca)
 • Raindow Tours - 25 czerwca (11 lipca)
 • Internity - 26 czerwca (5 lipca)
 • CEZ - 26 czerwca (1 sierpnia)
 • Sonel - 27 czerwca (16 lipca)
 • ABC Data - 27 czerwca (25 lipca)
 • Kino Polska TV - 27 czerwca (16 lipca)
 • Sopharma AD - 27 czerwca (12 lipca)
 • Asseco SEE - 27 czerwca (12 lipca)
 • Inter Cars - 27 czerwca (13 lipca)
 • ES-System - 27 czerwca (12 lipca)
 • SMS Kredyt Holding - 28 czerwca (20 lipca)
 • Wodkan Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - 28 czerwca (12 lipca)
 • MDI Energia - 28 czerwca (11 lipca)
 • Ciech - 28 czerwca (31 sierpnia)
 • Selena FM - 28 czerwca (16 lipca)
 • Wawel - 28 czerwca (10 lipca)
 • Toya - 29 czerwca (30 lipca)
 • Megaron - 29 czerwca (17 lipca)
 • Ekopol Górnośląski Holding - 29 czerwca (17 lipca)
 • Oponeo.pl - 29 czerwca (20 lipca)

 

Stopa dywidendy

Bieżący tydzień jest wyjątkowy nie tylko pod względem liczby okazji dywidendowych, ale również biorąc pod uwagę ich jakość, mierzoną stopą dywidendy. Aż 3 z powyższych spółek oferują dwucyfrową stopę zwrotu. Najlepiej wypada w tym przypadku ABC Data. Spółka w sumie wypłaca za 2017 rok ponad 38,8 zł dywidendy. Pod koniec lipca inwestorzy otrzymają 0,23 zł za każdą posiadaną akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie 12,3%. Należy jednak odnotować, że w grudniu spółka wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy w wysokości 0,08 zł na akcję. Łącznie na każdą akcję przypada więc 0,31 zł dywidendy i osoby, które zakupiły akcje spółki do 6 grudnia i utrzymają je przynajmniej do końca sesji 27 czerwca zainkasują stopę dywidendy na poziomie 14,6%.

Kolejna spółka z dwucyfrową stopą dywidendy to ES-System. W tym przypadku na jedną akcję spółki przypada 0,35 zł, co daje stopę dywidendy na poziomie 12,1%. W 90% dywidenda pokryta jest nie przez zysk z roku 2017, a przez kapitał zapasowy (w ubiegłym roku spółka nie wypłaciła dywidendy). Ostatnią spółką z dwucyfrową stopą dywidendy jest Ciech, który również w ubiegłym roku nie wypłacił dywidendy. Teraz przeznacza na nią ponad 395,2 mln zł, z czego ponad 151,3 mln zł pochodzi z kapitału zapasowego. Na jedną akcję spółki przypada 7,50 zł, co daje stopę dywidendy na poziomie 11,8%.

Bardzo wysokie stopy dywidendy zagwarantować mogą także Internity (9,1%), SMS Kredyt Holding (8,8%) i Megaron (8,6%). Atrakcyjne stopy dywidendy mają jeszcze CEZ (5,9%), Asseco SEE (4,6%) i Kino Polska TV (4,4%).

 

dywidenda gpw

 

Historia wypłat

Najlepszą historią wypłat dywidend może pochwalić się Wawel, który na przestrzeni ostatniej dekady każdorazowo dzielił się zyskiem z akcjonariuszami. Tendencja wielkości wypłat jest wzrostowa, a dywidenda za 2017 rok będzie najwyższą w historii (25,00 zł na akcję). Na przestrzeni ostatnich 10 lat za każdym razem dywidendę wypłacał także CEZ, ale w tym przypadku tendencja wielkości wypłat jest spadkowa. Dywidenda za 2017 rok (5,50 zł na akcję) jest minimalnie wyższa od tej z poprzedniego roku.

Dziewięciokrotnie w ostatniej dekadzie dywidendy wypłacały Asseco SEE, Sonel FM i Ekopol. Pierwsze 2 z nich robią to nieprzerwanie od 9 lat. Tendencja wzrostowa w wypłatach widoczna jest tylko w przypadku Asseco SEE. Do 2015 roku była widoczna w przypadku Sonel, ale ostatnie 2 lata to drastyczny spadek wielkości wypłat, a dywidenda za 2017 rok będzie najniższa w historii. Ekopol ma stabilną wielkość wypłat.

Megaron, ES-System i Oponeo.pl dokonały 8 wypłat na przestrzeni ostatniej dekady. O wyraźnej tendencji rosnących dywidend można mówić tylko w przypadku ostatniej z nich. 7 wypłat dokonały Wodkan, Kino Polska TV i Selena FM, bez wyraźnej tendencji wzrostowej lub spadkowej.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Podsumowanie

Najmocniej pod kątem stopy dywidendy spośród analizowanych spółek wypada ABC Data, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wypłaconą wcześniej zaliczkę. Spółka ta miała wcześniej solidną historię wypłat dywidendy – od podziału zysku za 2011 rok jej wielkość systematycznie rosła. Nie dokonano jednak wypłaty za 2016 rok, a ta za 2017 będzie najniższa od dywidendy za 2012 rok i w żaden sposób nie rekompensuje braku wypłaty rok temu. Mimo wszystko parametry tej spółki pod kątem przydatności w portfelu dywidendowym są naprawdę atrakcyjne. Druga spółka z najwyższą stopą dywidendy to Ciech. W tym przypadku mamy jednak do czynienia ze skromną historią wypłat. Poprzednie miały miejsce w 2013 i 2015 roku. Obecna jest od nich wyraźnie wyższa, co stanowi pewną rekompensatę za brak wypłaty w ubiegłym roku.  Przy tak krótkiej historii wypłat trudno jednak zakładać kolejne lata z równie wysoką stopą dywidendy. Strategia spółki na lata 2014-2019 zakłada średnioroczną stopę dywidendy na poziomie 3%. Ostatnią ze spółek, które oferują dwucyfrową stopę dywidendy jest Es-System. Spółka ta ma najdłuższą historię wypłat, choć rok temu nie wypłaciła dywidendy. Aktualna w dużej części pokryta jest z kapitału zapasowego. Jej wysokość jest równa rekordowej dywidendzie z 2014 roku, która również została pokryta w znaczącej większości z kapitału zapasowego. Tym samym dywidenda za 2017 rok w pewnej części rekompensuje brak ostatniej wypłaty. Minusem tej spółki z perspektywy inwestorów jest stosunkowo niska płynność i niski free-float.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk