• Odbierz prezent
dywidendy gpw

W tym tygodniu inwestorów z warszawskiej giełdy znów czeka spora liczba okazji dywidendowych. W najbliższych dniach będą mieli ostatnią okazję, by zapisać się na dywidendy aż 16 spółek z GPW. Sprawdźmy jak atrakcyjne opcje mogą to być dla inwestorów budujących portfele dywidendowe.

 

Ostatnie notowania z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

 • Arctic – 18 czerwca (27 czerwca)
 • Warimpex – 19 czerwca (22 czerwca)
 • MFO – 19 czerwca (12 lipca)
 • IFIRMA – 19 czerwca (28 czerwca)
 • Euro-Tax.pl – 19 czerwca (29 czerwca)
 • Konsorcjum Stali – 20 czerwca (w lipca)
 • Aqua – 20 czerwca (3 lipca)
 • Atende – 20 czerwca (10 lipca)
 • Unibep – 21 czerwca (9 lipca)
 • Atal – 21 czerwca (2 lipca i 9 lipca)
 • Talex – 21 czerwca (3 lipca i 2 października)
 • Grupa Kęty – 22 czerwca (10 lipca i 26 września)
 • Dom Development – 22 czerwca (4 lipca)
 • Caspar Asset Management – 22 czerwca (6 lipca)
 • Robinson – 22 czerwca (13 lipca)
 • Maxcom – 22 czerwca (4 lipca)

 

Stopa dywidendy

W tym tygodniu znów mamy w zestawieniu spółkę, która oferuje dwucyfrową stopę dywidendy. Euro-tax.pl zdecydował się przeznaczyć w tym roku na wypłatę dywidendy kwotę ok. 2,6 mln zł. Na jedną akcję przypada tym samym 0,52 zł, co daje stopę dywidendy na poziomie 11,8%. Bardzo atrakcyjne dywidendy mogą zagwarantować także Dom Development (8,8%), Atal (8,2%) i Konsorcjum Stali (7,6%). W przypadku spółki Atal dywidenda zostanie wypłacona w 2 równych ratach. Na podobny wariant zdecydowały się także 2 inne spółki, oferujące wysokie stopy dywidendy: Grupa Kęty (6,9%) i Talex (6,4%). W przypadku Grupy Kęty wypłata nie nastąpi jednak w równych ratach – pierwsza wypłata stanowić będzie 72% całej kwoty dywidendy.

Większość pozostałych spółek oferuj całkiem niezłe stopy dywidendy. Najsłabiej w zestawieniu wypadają Robinson (1,0%) i IFIRMA (0,6%). W przypadku drugiej z tych spółek mamy jednak do czynienia tylko z zaliczką na poczet dywidendy za 2018 rok. Jest to druga zaliczka w tym roku i wynosi 0,02 zł na akcję (pierwsza wynosiła 0,03 zł na akcję). Polityka dywidendowa IFIRMA zakłada wypłatę zaliczek co kwartał, z zysku osiągniętego w odpowiednim kwartale.

 

dywidenda

 

Historia wypłat

2 z grupy analizowanych spółek mogą pochwalić się tym, że na przestrzeni ostatniej dekady za każdym razem dzieliły się zyskiem z akcjonariuszami. Co roku dywidendy wypłacały Dom Development i Unibep. W obu przypadkach mamy do czynienia z tendencją rosnącej wartości dywidendy, choć dynamika tego trendu jest wyższa w przypadku Dom Develompent. Spółka ta wypłaca w tym roku rekordową dywidendę, podczas gdy wysokość tej wypłacanej przez Unibep jest taka sama jak rok temu. Euro-tax, Grupa Kęty i Talex w ostatnich 10 lata wypłacały dywidendę 9-krotnie. Wśród tych spółek tylko Grupa Kęty może pochwalić się wyraźną tendencją rosnących dywidend, choć akurat ta za 2017 rok będzie niższa od poprzedniej.

Spółka Aqua wypłaca dywidend od 8 lat, ale drugi raz z rzędu jej wysokość maleje. Siódmą dywidendę z rzędu wypłacają Atende i IFIRMA, ale tylko w przypadku pierwszej z nich widoczna jest wyraźna tendencja wzrostu wartości dywidendy. Tendencja rosnących dywidend widoczna jest także w przypadku Caspar Asset Management, który wypłaci piątą dywidendę z rzędu.

Pozostałe spółki w ostatnich latach dokonywały mniej regularnych wypłat. W zestawieniu mamy także dwóch dywidendowych debiutantów. Są to Warimpex i Maxcom.

 

Podsumowanie

W tym tygodniu inwestorzy mają ostatnie szanse, by zapisać się na dywidendy kilku naprawdę ciekawych spółek (z perspektywy przydatności w portfelu dywidendowym). Pod względem stopy dywidendy wyraźnie wyróżnia się Euro-tax.pl. Spółka może pochwalić się długą historią wypłat, co pozytywnie wpływa na ocenę jej wiarygodności w kontekście kontynuowania ich w przyszłości. W jej przypadku możemy zidentyfikować jednak kilka istotnych minusów. Fakt notowania na rynku NewConnect, a także bardzo niski free float (7,5%) sprawiają, że jej akcje mają niską płynność.

Lepiej pod względem tych kryteriów wypada Dom Development, notowany na głównym rynku GPW. W jego przypadku free float również nie jest bardzo wysoki (24,5%), ale i tak wyraźnie wyższy. Spółka ta może pochwalić się bardzo długą historią wypłat, a także wyraźną tendencją wzrostu ich wysokości. Spółka oferuje przy tym w tym roku bardzo atrakcyjną stopę dywidendy.

Dwie pozostałe spółki z najwyższymi stopami dywidendy – Atal i Konsorcjum Stali – nie mogą pochwalić się na ten moment mocną historią wypłat. Patrząc z kolei na spółki z mocną historią wypłat wyróżnić można jeszcze Grupę Kęty i Talex, które oferują atrakcyjne stopy dywidendy. W przypadku systematycznie dzielącego się zyskiem z akcjonariuszami Unibetu mamy niestety do czynienia z raczej przeciętną stopą dywidendy.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk