• Odbierz prezent
Ogromne zwyżki notowań BRENT/WTI - cena ropy naftowej najdroższa od miesiąca! Rewolucja na rynku kakao?

Notowania ropy naftowej wczoraj zwyżkowały o prawie 5%. O ile przez większość sesji dominowała strona popytowa, to pretekstem do przyspieszenia wzrostów okazały się dane Departamentu Energii USA na temat zapasów ropy naftowej. Instytucja ta podała, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu spadły o imponujące 5,89 mln baryłek, czyli o dwukrotnie więcej niż oczekiwano. Kolejnym pozytywnym akcentem podczas wczorajszej sesji okazały się dane i prognozy zawarte w raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA). W swojej comiesięcznej publikacji IEA podwyższyła bowiem prognozy globalnego popytu na ropę naftową zaznaczając, że fundamenty tego rynku wyglądają coraz lepiej.

Ropa naftowa najdroższa od miesiąca - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Według IEA, globalne zapasy ropy naftowej, które w poprzednim roku znacząco urosły, stopniowo są konsumowane, a już w drugiej połowie bieżącego roku popyt na ropę naftową zrówna się z podażą tego surowca. Co więcej, według IEA, światowa produkcja musi wzrosnąć o 2 mln baryłek dziennie, aby ów przyszły popyt zaspokoić (to jednak nie powinno być problemem w obliczu planów zwiększenia produkcji przez OPEC+).

Czy więc na rynku ropy naftowej optymizm zagościł na dobre? Mimo wszystko, to mało prawdopodobny scenariusz. Odbudowywanie globalnej gospodarki po pandemii, głównie dzięki programom szczepień, z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na popyt na ropę, ale tempo tej odbudowy nadal stoi pod znakiem zapytania. Dużo niepewności wprowadza sytuacja pandemiczna w niektórych częściach świata – m.in. rosnąca liczba zakażeń w wielu krajach Europy oraz Ameryki Południowej. IEA zaznaczyła więc, że nowe fale pandemii i nowe mutacje koronawirusa mogą ten optymistyczny scenariusz zaburzyć.

Ropa naftowa najdroższa od miesiąca - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAKAO - Czy rynek kakao się trwale zmieni?

Notowania kakao przez ostatnie kilka dni podnosiły się po wcześniejszych zniżkach. Ogólnie, po dynamicznym tąpnięciu cen kakao na początku poprzedniego roku – ze względu na pierwszy szok wywołany pandemią – notowania tego towaru rosły, jednak podlegały dużym wahaniom. Obecnie cena kakao w USA porusza się nieco powyżej poziomu 2400 USD za tonę.

Wczoraj optymizm na rynku kakao został stłumiony przez słabe dane dotyczące przerobu ziaren kakaowca w Europie (co stanowi wyznacznik popytu na kakao). W I kw. 2021 r. spadł on bowiem o 3% w ujęciu rdr. W samych Niemczech, które są ważnym europejskim rynkiem pod kątem konsumpcji kakao, dynamika wyniosła -8,1% rdr. Dzisiaj oczekiwane są analogiczne dane z Ameryki Północnej za I kwartał br., przy czym prognozy oscylują między dynamiką -7% rdr a 4% rdr.

Ważnym tematem, który obecnie przewija się przez rynek kakao, jest również kwestia europejskich regulacji, które chcą wprowadzić zakaz sprowadzania towarów rolnych, przy których produkcji dokonano wyniszczającej wycinki lasu lub łamano prawa człowieka. O ile co do zasady wszyscy zgadzają się z postulatami większej dbałości o środowisko i prawa człowieka, to w praktyce realizacja tych założeń może być wyjątkowo trudna. Wiele krajów Afryki już od lat jest krytykowanych za nieprawidłowości związane z produkcją surowców i towarów.

Na powyższe trudności wskazuje jedna z największych firm pośredniczących w handlu kakao, spółka Olam International. Wskazuje ona, że w przypadku wprowadzenia tego prawa będzie musiała ona zerwać relacje z wieloma dostawcami kakao. Niemniej, warto wspomnieć, że producenci kakao potencjalnie mieliby czas na dostosowanie się do nowych praw – regulacje mają zostać wprowadzone najwcześniej w 2024 roku.

Ropa naftowa najdroższa od miesiąca - 3

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk