• Odbierz prezent
Ogromne wzrosty kursu dolara! 20 razy więcej bezrobotnych?! Inwestorzy wpadli w panikę. Amerykanie skłóceni w obliczu zagrożenia

Globalna gospodarka zbiera coraz większe ciosy od koronawirusa. Inwestorzy wpadli w panikę. Widać ją między innymi na indeksach, walutach i surowcach. Doktor Przemysław Kwiecień podjął w swoim nagraniu szereg zagadnień istotnych dla światowej gospodarki. Sprawdź!

Co dzieje się na rynkach finansowych?

Aktywność gospodarza odniosła kolosalne straty. Indeksy znajdują się na dawno niewidzianych poziomach. Dostrzec możemy ogromne umocnienie dolara (USD) na rynku walutowym. Cały system finansowy jest skoncentrowany wokół amerykańskiej waluty. Pojawiło się natomiast zagrożenie płynności, której gwarantem są dolary amerykańskie. Obserwujemy także wyprzedaż na rynkach wschodzących, również na rynku polskiego złotego - niesamowite przetasowania głównych walut w relacji do złotówki. Euro (EUR) i frank (CHF) znajdują się bardzo wysoko.

Koronawirus zaraził światową gospodarkę

Każdego dnia notujemy coraz więcej przypadków koronawirusa. Istnieją znaczne obawy, co do rozwoju epidemii koronawirusa we Włoszech. Hiszpania również bardzo przyspieszyła pod względem notowanych przypadków. W Polsce zostało wykrytych natomiast ponad 600 przypadków koronawirusa.

Sytuacja rozwinęła się w bardzo niekorzystnym kierunku

Nonszalancja Europy mści się na jej mieszkańcach. Spada natężenie ruchu samochodowego w europejskich miastach (dzieje się to jednak zdecydowanie za późno, co sprawia, że kwarantanna może trwać dłużej niż wcześniej w przypadku Chin). Z Chin z kolei płyną do nas teraz pozytywne sygnały w kontekście rozwoju epidemii (następuje jej wygaszanie). Pewnym jest jednak, że koszty ekonomiczne ponoszone przez Europę i Stany Zjednoczone będą gigantyczne.

Wstępne prognozy ekonomiczne ukazują spadek globalnego PKB o 1,5%. Niektóre prognozy mają charakter porażający: szacuje się , że w Kanadzie pojawi się 20 razy więcej bezrobotnych niż przed rokiem. W USA dane te również wyglądają fatalnie.

Pojawiają się także prognozy inflacji w Polsce. Obserwujemy obecnie podwyżki cen wielu produktów w naszym kraju. Wbrew pozorom w kolejnych miesiącach inflacja w Polsce może jednak spadać.

Amerykanie nie potrafią się zjednoczyć w obliczu zagrożenia

Amerykanie nie są w stanie się dogadać w sprawie ich wersji „tarczy antykryzysowej”. Demokraci nie chcą iść Trumpowi na rękę.

Obserwujemy również ogromny spadek popytu na ropę naftową. Ceny złota i srebra mocno ucierpiały z powodu problemów z płynnością w dolarze.

"... dynamika spadków jest absolutnie bez precedensu, jest nawet większa niż w czasie Czarnego Poniedziałku z 1987 roku, ale do dna największych bess jeszcze trochę nam brakuje..."

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk