• Odbierz prezent
Ogromne wzrosty kursu akcji CD Project oraz KGHM. Warszawski indeks giełdowy zaskakuje
Z artykułu dowiesz się:

  • o oczekiwaniach co do sesji dzisiejszej,
  • o notowaniach spółek na warszwskim parkiecie.

Koniec tygodnia upłynął pod znakiem wzrostów na globalnych rynkach akcji. Pozytywne, dzienne stopy zwrotu nie ominęły również krajowych inwestorów, gdzie szeroki rynek (WIG) zanotował prawie +2,5% wzrostu. Motorem napędowym zmian były po raz kolejny największe spółki skupione w indeksie WIG20 (+3,05%). Strona popytowa rynku wiodła prym w szczególności w popołudniowej fazie handlu, po wejściu do gry kapitału amerykańskiego. Ponad 5% wzrosty odnotowały spółki mające największy udział w indeksie, takie jak min. CD-Projekt (+5,23%) oraz KGHM (+5,16%). Na drugim biegunie znalazły się walory Asseco Poland oraz Orange Polska, które jako jedyne zanotowały dzienne spadki w ramach ww. indeksu.

Relatywnie słabiej zachowywały się indeksy małych i średnich spółek, które zanotowały odpowiednio stopy zwrotu na poziomie +0,45% oraz +1,64%. W całym tygodniu, Warszawski Indeks Giełdowy pokazał relatywną przewagę względem rynków rozwiniętych odnotowując zmianę na poziomie +3,76% vs. +1,67% S&P500 oraz -0,28% DAX30. Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się również pozytywnymi stopami zwrotu i kolejnymi, historycznymi rekordami głównych indeksów. Powyższe, miało miejsce w otoczeniu słabszych niż oczekiwane odczytów danych z tamtejszego rynku pracy. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w listopadzie o 245 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 460 tys. i wobec wzrostu o 610 tys. w październiku. Stopa bezrobocia w USA wyniosła w listopadzie 6,7%, tj. zgodnie z oczekiwaniami. Na rynku ropy naftowej dyskontowana była czwartkowa decyzja państw OPEC+, które zdecydowały o stopniowym wzroście wydobycia surowca (o 500 tys. brk/dziennie) począwszy od stycznia 2020 roku, przy jednoczesnym utrzymaniu polityki ograniczonej podaży.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W piątek, WIG20 zakończył handel na poziomie ok. 1950 punktów. Kluczowe w tym tygodniu będzie ewentualne dotarcie indeksu do strefy 2040-2050 punktów, gdzie z punktu widzenia analizy technicznej znajduje się obecnie ważny poziom oporu. Jego przebicie może być oznaką dalszych wzrostów indeksu. W tym tygodniu możemy być również świadkami podwyższonej zmienności na krajowym rynku akcji z uwagi na to, że na 10 grudnia zaplanowana jest premiera gry „Cyberpunk 2077”, co może mocno ważyć na zachowaniu walorów CD-Projekt, jak i indeksu WIG20 w ramach którego są notowane instrumenty emitenta. W godzinach rannych, inwestorzy na rynkach kasowych realizowali zyski. Kontrakty terminowe na S&P500 i DAX30 znajdują się obecnie poniżej otwarcia, a notowania Nikkei225 notują spadki. W takim otoczeniu spodziewamy się również negatywnego otwarcia handlu w Warszawie.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk