• Odbierz prezent
Ogromne umocnienie funta. Kurs brytyjskiej waluty wzrósł o 5 groszy. Sprawdzamy kurs euro, dolara oraz franka

Największym wygranym zakończonego drugiego tygodnia stycznia jest funt. Kurs funta GBPPLN pomimo tego, że jeszcze o godzinie 10:00 w piątek notowany był w okolicach 4.7380 to tydzień zakończył na poziomie 4.8075. To zdecydowanie najmocniejsze umocnienie się waluty w stosunku do złotego. W ujęciu tygodniowym kurs funta GBPPLN umocnił się o zaledwie 2,5 grosza, dlatego, że poniedziałkowe otwarcie wypadło na poziomie 4.7808. Kurs franka pomimo 5 groszowej zmienności tydzień kończy zaledwie 0,5 groszową zmianą. Aktualnie kurs franka wynosi 3.8040. To był z pewnością ciekawy tydzień dla kursu dolara do złotego USDPLN, 5 groszowa zmienność oraz istotne dane makroekonomiczne z USA stwarzały ciekawe okazje do handlu. Zamknięcie tygodnia dla kursu dolara nastąpiło na poziomie 3.7390 i oznacza to niespełna 2 groszowe osłabienie się kursu dolara. Najmniej ciekawie wygląda sytuacja dla kursu euro EURPLN, notujemy trzeci podrząd praktycznie identyczny tydzień. Zmienność na poziomie 2,5 grosza, a realna zmiana nie przekroczyła 1 grosza. Kurs euro piątkową sesję zamknął na poziomie 4.29.

Ogromne umocnienie kursu funta do złotego GBPPLN, a momentami było nieciekawie

Tak jak wspomniałem we wstępie do tego podsumowania. Zdecydowanie najciekawszym instrumentem z polskim złotym do handlu jest kurs funta do złotego GBPPLN. Na interwale tygodniowym ostatnie 4 świece stanowią zapowiedź wzrostów. Wszystkie dolne cienie zostały przez rynek wyciągnięte, a jest to oznaka siły kursu danej pary walutowej. Strefa wsparcia, która utworzyła się pomiędzy poziomie 4.72 a 4.76 złotego może stanowić istotne podłoże pod wzrosty kursu funta nawet w okolice 4.94 złotego.

 Kurs funta do złotego wykres

Kurs funta do złotego GBPPLN w ujęciu tygodniowym z zaznaczonymi poziomami wsparcia i oporu. Na wykresie funta zaznaczony został również wzrostowy kanał cenowy, w którym funt znajduje się nieprzerwanie od września 2017 roku.

Umocnienie kursu funta odbywa się przede wszystkim w związku z kolejnymi informacjami, które napływają do nas z Wielkiej Brytanii. Mowa oczywiście o wtorkowym, 15 stycznia, głosowaniu na temat opuszczenia Unii Europejskiej, na ten moment mówi się o tym, że parlament odrzuci plan Theresy May. Taki scenariusz może być niezwykle trudny dla premier Wielkiej Brytanii bo oznaczałby konieczność stworzenia kolejnego planu w zaledwie 3 dni robocze. Kurs funta się umacnia, ale wynika to głównie ze słabnącą perspektywą Brexitu.

Czy kurs funta do złotego GBPPLN będzie się umacniał w trzecim tygodniu stycznia?

Nie możemy wykluczyć takiego scenariusza. Tym bardziej jeżeli we wtorek parlamentarzyści brytyjscy odrzucą plan Theresy May to szansa na wzrosty kursu funta będzie jeszcze większa. Duża niepewność dotycząca tego, co rzeczywiście fundamentalnie będzie miało miejsce we wtorek powoduje, że z dystansem należy traktować sygnały techniczne, które pojawiają się na wykresie kursu funta do złotego GBPPLN.

Kurs dolara do złotego USDPLN przełamał wsparcie, ale zostawił dolny cień

Na interwale tygodniowym na wykresie kursu dolara do złotego USDPLN widoczna jest spadkowa świeca, która dolnym cieniem naruszyła poziom wsparcia wynoszący 3.7250. Przełamanie tego poziomu miało oznaczać osłabienie się kursu dolara w mocniejszym stopniu. Zamiast spadków ostatnia część piątkowej sesji oznaczała wyciągnięcie kursu dolara do złotego w górę, powyżej poziomu wsparcia. Spadki, które możemy zaobserwować od listopada 2018 roku formułują tzw. klina zniżkującego, z którego powinno nastąpić wybicie w górę.

 Kurs dolara do złotego 12 stycznia

Kurs dolara do złotego USDPLN w ujęciu dziennym, 12 stycznia

Kurs euro do złotego EURPLN zalicza kolejny nudny tydzień

W przypadku kursu euro do złotego praktycznie od 2 miesięcy nie ulegają zmianie poszczególne poziomy wsparć i oporów. Lokalne wsparcie kształtuje się na poziomie 4.26, natomiast opór wynosi 4.31 złotego. Dodatkowo całe wahania przez ostatni kwartał kształtują formacje trójkąta symetrycznego. Jeżeli formacja miałaby zostać wypełniona to powinno dojść do wybicia powyżej poziomu oporu lub poniżej poziomu wsparcia w przeciągu najbliższego miesiąca. Ciężko w takich okolicznościach obstawiać kiedy i w jakim kierunku nastąpi wybicie. Tutaj jedno jest pewne, stopy procentowe dla złotego PLN zostaną utrzymane w 2019 roku, a to oznacza, że to informacje dotyczące euro mogą zachwiać tym trendem bocznym.

 Kurs euro do złotego EURPLN w ujęciu tygodniowym wykres

Kurs euro do złotego EURPLN w ujęciu tygodniowym z zaznaczoną formacją trójkąta symetrycznego

Kurs franka do złotego CHFPLN - duża niepewność widoczna na wykresie

Pomimo tego, że teoretycznie na wykresie kursu franka do złotego nie dzieje się dużo to duże górne oraz dolne cienie pokazują, że cały czas nie została określona tendencja dla kursu franka. Z jednej strony każdy z nas wie, że frank uznawany jest za walutę tzw. safe haven, która powinna umacniać się w obliczu kryzysu finansowego. Brak wzrostów kursu franka oznacza, że jeszcze nie możemy mówić o kryzysie finansowym. Wybicie poziomu 3.8385 może stanowić sygnał do rozpoczęcie kolejnej fali trendu wzrostowego.

 Kurs franka do złotego CHFPLN wykres

Kurs franka do złotego CHFPLN w ujęciu tygodniowym

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk