• Odbierz prezent
Ogromne spadki cen ropy - kurs WTI i BRENT zanurkował! Notowania cukru już od kilku dni nieprzerwanie zniżkują
fot. freepik.com

Ceny ropy naftowej wczoraj ponownie zanurkowały – zarówno w przypadku ropy naftowej Brent, jak i ropy gatunku WTI, zniżka wyniosła około 6% w trakcie wtorkowej sesji. Tym samym, notowania ropy spadły do najniższych poziomów od pierwszej połowy lutego br. Impulsem do zniżek w ostatnich dniach okazały się nowe restrykcje związane z pandemią, wprowadzane głównie w Europie. Rozprzestrzenianie się koronawirusa budzi obawy o przedłużający się okres obniżonego popytu na paliwa, co uderza w notowania ropy naftowej.

W kwestii podaży ropy naftowej, wiele jest obecnie w rękach OPEC+, bowiem rozszerzony kartel przedłużył do końca kwietnia swoje dotychczasowe ogromne cięcia produkcji ropy naftowej – a już na początku przyszłego miesiąca będzie decydował o wielkości cięć w maju.

USA vs. OPEC – nowy prezydent, nowe podejście.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem zaskakująco bierna w stosunku do OPEC+ jest amerykańska administracja. Poprzedni prezydent USA, Donald Trump, przyzwyczaił nie tylko polityków z krajów OPEC+, lecz również dziennikarzy i samych inwestorów do tego, że aktywnie komentował on notowania ropy naftowej na swoim koncie na Twitterze, nie przebierając w słowach i wzywając pozostałych producentów ropy do konkretnych działań.

Tymczasem Joe Biden ma zupełnie inne podejście. Nawet gdy notowania ropy naftowej otarły się niedawno o poziom 70 USD za baryłkę, nie skomentował on tego faktu w żaden sposób, a dyplomaci z OPEC potwierdzili, że nie interweniował on także bezpośrednio u władz państw OPEC+. Co to oznacza dla rynku ropy naftowej? Prawdopodobnie nieco więcej spokoju i mniej nerwowych ruchów cen ropy naftowej. Aczkolwiek pozostałe impulsy – w tym głównie działania OPEC+ - i tak powinny dostarczać inwestorom wiele emocji.

USA vs. OPEC – nowy prezydent, nowe podejście.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER - Spadkowa seria na rynku cukru

Notowania cukru już od kilku dni nieprzerwanie zniżkują. Ruch spadkowy na tym rynku rozpoczął się jednak już miesiąc temu, po dotarciu cen cukru do okolic 17 centów za funt, czyli do najwyższych poziomów od 2017 roku. Obecnie notowania cukru w USA oscylują w okolicach 15,30-15,40 centów za funt.

Niedawne spadki na rynku cukru wynikają nie tylko z odreagowania zwyżek do kilkuletnich maksimów, ale również ze sprzyjającej sprzedającym sytuacji fundamentalnej na tym rynku. Popyt na cukier jest umiarkowany, zaś jego podaż jest duża za sprawą sporej produkcji i eksportu tego surowca z Indii. Także w Brazylii zapasy cukru są duże i nadal wyprzedawana jest ubiegłoroczna produkcja.

Niemniej, problemy z dostawami cukru mogą potencjalnie pojawić się już za kilka tygodni. W Brazylii problemem obecnie są bowiem zatłoczone porty i opóźnienia w załadunku towarów. Pojawiły się m.in. opóźnienia związane z eksportem soi, wobec czego surowiec ten zaczyna „wchodzić” w miejsce terminów dotychczas rezerwowanych na eksport cukru. Soja jest na ogół eksportowana głównie od stycznia do marca, zaś eksport cukru rozpoczyna się na dużą skalę na ogół w kwietniu. Opóźnienia w załadunku soi mogą więc zmniejszyć ilość eksportowanego cukru.

USA vs. OPEC – nowy prezydent, nowe podejście.  - 3

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk